fbpx
Connect with us

Bez kategorii

Wigilijne smakołyki przy choince, czyli Konkurs Potraw Regionalnych w Myślenicach

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: Za nami siedemnasta edycja Konkursu Potraw Regionalnych „Choinka przy wigilijnym stole”, który odbył się w hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach. Koła Gospodyń Wiejskich z kilku powiatów województwa małopolskiego stanęły w szranki konkursowe, prezentując to co tradycyjne w regionalnych potrawach. Jury oceniało nie tylko smak potraw, ale i to z jakich produktów zostały wykonane, ich wygląd, regionalność, tradycyjność, choinkę, ale też to, jak prezentowało się samo stoisko.

Konkurs został zorganizowany przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, Małopolski Oddział Regionalny ARiMR przy współpracy z Gminą Myślenice. Wydarzenie miało charakter wojewódzki, a konkurs honorowym patronatem objął marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

– To cykliczna impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Świąteczne spotkanie to nie tylko degustacja potraw, ale także wspólne kolędowanie, pięknie przystrojone choinki i przede wszystkim wspaniała atmosfera. Konkurs ma na celu popularyzację tradycyjnych potraw oraz lokalnych zwyczajów i tradycji wigilijnych. Dziękuję za udział kołom gospodyń z powiatów myślenickiego, wadowickiego, suskiego i nowotarskiego, które wzięły udział w tegorocznym konkursie – mówi Danuta Grzesik z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, który organizował niedzielne wydarzenie w Myślenicach.

Swoje regionalne potrawy wigilijne oraz przyozdobioną choinkę w sumie prezentowało piętnaście Kół Gospodyń, a każde reprezentowało swoją gminę. Jury konkursowe  przy ocenie brało pod uwagę regionalny i tradycyjny charakter przygotowanych potraw, nazwy gwarowe, prezencję stołu oraz tradycyjnie ubraną choinkę. Przyznano po dwie nagrody dla każdego miejsca na podium i najlepsze zdaniem członków jury okazały się Zespół Regionalny „Toporzanie” z Tenczyna w Gminie Lubień oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Podsarniu z Gminy Raba Wyżna w Powiecie Nowotarskim. Gminę Myślenice reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Krzyszkowic, które zajęło trzecie miejsce w konkursie.

– Gratuluję wszystkim Kołom Gospodyń, które zostały wyróżnione w tegorocznym konkursie, ale też dziękuję pozostałym za udział oraz kultywowanie naszych regionalnych tradycji. Cieszę się, że Gmina Myślenice mogła być współorganizatorem tej imprezy i gościliśmy także Koła Gospodyń z okolicznych powiatów. Wydarzeniu patronował marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski i serdecznie dziękuję za obecność przedstawicielom Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Radnym Sejmiku, ale też samorządowcom z naszego regionu, którzy przybyli na Konkurs Potraw Regionalnych do Myślenic – dodał Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wyniki XVII Konkursu Potraw Regionalnych „Choinka przy wigilijnym stole”:

I miejsce
Zespól Regionalny „TOPORZANIE” – Gmina Lubień, Powiat Myślenicki
KGW w Podsarniu – Gmina Raba Wyżna, Powiat Nowotarski

II miejsce
KGW TOKARNIA – Gmina Tokarnia, Powiat Myślenicki
KGW PCIM – Gmina Pcim, Powiat Myślenicki

III miejsce
WIEJSKA DZIEWCZYNA „BIENKÓWKA” – Gmina Budzów, Powiat Suski
KGW Dworzanki z Krzyszkowic – Gmina Myślenice, Powiat Myślenicki
Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni w Brzeźnicy – Gmina Brzeźnica, Powiat Wadowicki

Partnerem XVII Konkursu Potraw Regionalnych pod nazwą „Choinka przy wigilijnym stole” było Województwo Małopolskie.

informacje i zdjęcia: UMiG Myślenice

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Wrzesień 2020
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Sie   Paź »

youtube

Najczęściej czytane