fbpx
Connect with us

Gmina Wiśniowa

Wiśniowa. Zabytkowa bożnica ma być wyremontowana do końca bieżącego roku

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

Losy bożnicy w Wiśniowej od kilku lat nie były do końca przesądzone. Teraz jednak, zapadła decyzja, że zabytek zostanie zrewitalizowany. Dezycję wydał Małopolski Wojewódzki Koncerwator Zabytków, a bożnica ma zostać wyremontowana do końca bieżącego roku kalendarzowego. Zabytkowa synagoga w Wiśniowej, to jedyna istniejąca drewniana bożnica w Małopolsce. Jest ona również jednym z nielicznych przykładów zachowanej żydowskiej architektury sakralnej w Polsce.

Decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 4 lipca 2019 roku na Gminę Wiśniowa został nałożony obowiązek remontu bożnicy do dnia 31 grudnia 2020 r. pod groźbą grzywny do 50 000,00 zł.
Dzięki pozyskaniu środków w wysokości 300 tysięcy złotych na powyższy remont, w ramach programu „Odnowa zabytków” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizacja prac będzie możliwa.
Zgodnie z Oświadczeniem Rady Gminy Wiśniowa z dnia 21 października 2019 r. w sprawie ewentualnego przeznaczenia bożnicy, podjęte działania mają na celu utworzenie miejsca upamiętniającego historię Gminy Wiśniowa, w szczególności walk partyzantów AK
– czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Gminy Wiśniowa.

Pierwszy etap prac remontowych już się rozpoczął, polega on na przygotowaniu terenu i ogrodzenia, rozbiórce dachu oraz desek szczytowych, jak również fumigacji, czyli metodzie zwalczania szkodników polegającej na stworzeniu zamkniętej przestrzeni i wypełnieniu jej w postaci gazowej preparatami insektobójczymi.

ŹRÓDŁO: UG Wiśniowa

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Wrzesień 2020
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Sie   Paź »

youtube

Najczęściej czytane