Connect with us

Ziemia Myślenicka

Witaj maj, trzeci maj !

Opublikowano

w

3maja

Witaj maj, trzeci maj ! 3 maja 1971 roku został uchwalony dokument, zwany dalej Konstytucją 3 Maja. Jego autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieżenie możliwości przekupstwa, biednego szlachcica przez agentów obcego państwa. Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa. Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.

Konstytucja 3 maja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich.  W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska.  Zniesiona zostaje też wolna elekcja, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.  Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa – gołota, mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatku.  Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań, choć apostazja wciąż była uznawana za przestępstwo. Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji.

3 Maja, jest dniem wolny od pracy, uchwalonym w 1919 roku i ponownie w 1990.

Warto także wspomnieć , że kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski – ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski – abp Stanisław Gądecki.

 


Informacje historyczne pochodzą ze źródła: polskatradycja.pl

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

„Żyć godnie – lokalne zagrożenia społeczne, wyzwania i perspektywy” – Konferencja naukowa

Opublikowano

w

„Żyć godnie – lokalne zagrożenia społeczne, wyzwania i perspektywy” – Konferencja naukowa
„Żyć godnie – lokalne zagrożenia społeczne, wyzwania i perspektywy” – Konferencja naukowa
„Żyć godnie – lokalne zagrożenia społeczne, wyzwania i perspektywy” – Konferencja naukowa

„Żyć godnie – lokalne zagrożenia społeczne, wyzwania i perspektywy” to tytuł konferencji na temat lokalnych problemów społecznych, która odbyła się 16 listopada w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Konferencja była współfinansowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

„Żyć godnie – lokalne zagrożenia społeczne, wyzwania i perspektywy” – Konferencja naukowa

Co roku kilkadziesiąt tysięcu osób doznaje w Polsce różnych form przemocy w swoim najbliższym otoczeniu. Problem ten niestety stopniowo narasta i zwiększa swój zasięg, dlatego tak istotne jest, aby o nim głośno mówić. Temat zagrożeń społecznych jest trudnym i obszernym zagadnieniem, który może stanowić przeszkodę dla efektywnego funkcjonowania społeczeństwa, utrudniając, bądź nawet uniemożliwiając realizację różnorodnych celów społecznych. Ważne jest więc, aby rozumieć mechanizmy działania różnych patologii społecznych i w odpowiedni sposób im przeciwdziałać.

Organizatorzy konferencji zachęcali do podjęcia rozważań na trudne tematy społeczne, proponując refleksję m.in. w kwestii przemocy w rodzinach oraz różnych form przemocy wśród seniorów. W trakcie konferencji poruszony został także temat uzależnień –  „Jak zrozumieć osoby uzależnione i jak im pomóc?” Mechanizmy uzależnień w kontekście uzależnień behawioralnych. Wykład poprowadził dr Sylwester Bębas, z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który na co dzień pracuje również jako ekspert w programie TVP „Ocaleni”. 

Uczestnicy konferencji poznali kompetencje poszczególych służb i instytucji w zakrsie przeciwdziałania przemocy oraz praktyczny wymiar pracy z osobami, które tej przemocy doznały. W trakcie jedno z paneli przeprowadzono również rozmowy z osobami, które doznały w swoim życiu przemocy.

W trakcie spotkania nie zabrakło rozważań na temat lokalnych zagrożeń społecznych na terenie Gminy Myślenice. Odbyła się również debata pt. „Dokąd zmierzamy?” .

Swego rodzaju podsumowaniem spotkania był panel pt. „Usługi społeczne – powszechna oferta Centrum Usług Społecznych dla mieszkańców gminy Myślenice” prowadzony przez Martę Łaszczyk-Lichoń z Centrum Usług Społecznych w Myślenicach. 

………………………………………………………………………

Zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Myślenice

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Zaproszenie na koncert „Laissez faire aux Polonais! Zostawcie to Polakom!”

Opublikowano

w

Zaproszenie na koncert „Laissez faire aux Polonais! Zostawcie to Polakom!”
Zaproszenie na koncert „Laissez faire aux Polonais! Zostawcie to Polakom!”
Zaproszenie na koncert „Laissez faire aux Polonais! Zostawcie to Polakom!”
Zarząd Stowarzyszenia Muzycznego „Fermata” pod nazwą Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice wraz z muzykami orkiestry, mają zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowy koncert polsko- francuski pt. „Laissez faire aux Polonais! Zostawcie to Polakom!”.
Zaproszenie na koncert „Laissez faire aux Polonais! Zostawcie to Polakom!”
Koncert odbędzie się 20.11 o godz. 16:30 w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Powyższe wydarzenie ma charakter patriotyczny i wpisuje się w obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości. Serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie podczas którego zostanie zaprezentowany repertuar autorstwa międzyinnymi: Chopina, Moniuszko, Kilara, Lorenca, Duchnowskiego, Pyki, czy Flisa. Z Orkiestrą wystąpią także goście specialni: Marcin Wolak – bas oraz Wacław Golonka – organy.
 

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Orzeł z Dalinem w finale myślenickiego Pucharu Polski!

Opublikowano

w

Orzeł z Dalinem w finale myślenickiego Pucharu Polski!
Orzeł z Dalinem w finale myślenickiego Pucharu Polski!
Orzeł z Dalinem w finale myślenickiego Pucharu Polski!

Już w najbliższą sobotę 19 listopada o godzinie 13:00 na neutralnym gruncie, odbędzie się finał okręgowego Pucharu Polski, w którym zmierzą się dwie myślenickie drużyny – Orzeł zagra z Dalinem. Zapraszamy kibiców do Dobczyc, triumfator okręgowego Pucharu Polski awansuje na szczebel wojewódzki, który zostanie rozegrany wiosną!

Orzeł z Dalinem w finale myślenickiego Pucharu Polski!

Orzeł Myślenice w drodze do finału pokonał Karpaty II Siepraw (bramki Płoszaj, A.Mistarz, Ponomarenko, Depta), Jordan Zakliczyn 5:3 (Depta, A.Mistarz 2, Bałucki, Gromala), LKS Trzebunia 7:0 (A. Mistarz 4, Olesek 2, Górka-Khafaga) oraz w półfinale Pcimiankę Pcim 2:2 i w rzutach karnych 5:4 (Ponomarenko 2). IV-ligowy Dalin Myślenice o awans do finału miał zdecydowanie łatwiej, bowiem aż dwukrotnie otrzymał wolny los w losowaniu i tym samym jedynym rozegranym pucharowym meczem w tym sezonie było starcie III rundy z Pasternikiem Ochojno, wygrane 4:1 (Wójcik, Jędrzejowski, Cienkosz 2). Najlepszym strzelcem Pucharu Polski w tym sezonie jest Artur Mistarz z Orła (7 goli), za nim plasuje się Sebastian Żelazny ze Stawu Polanka (5 goli) i Sławomir Zeszczuk z Pcimianki Pcim (4 gole).

Zawodnicy Orła Myślenice w ostatnich czterech sezonach już po raz trzeci awansowali do finału okręgowego Pucharu Polski. Ostatnie dwa starcia finałowe kończyły się wynikami 1:1 i obydwa Orłowcy przegrali w rzutach karnych z Jordanem Zakliczyn. Historia i to całkiem niedawna zna także spotkania finałowe, w których spotykały się obydwie myślenickie drużyny. Tak było w 2011 roku, kiedy to wówczas III-ligowy Dalin Myślenice wygrał z Orłem 3:1, a następnie w 2013 roku, gdy mecz na stadionie Orła zakończył się wynikiem 4:1 dla Dalinu. Dalin Myślenice ostatni raz w finale Pucharu Polski był w 2020 roku, kiedy to pokonał Pcimiankę Pcim 3:2. 

Wstęp na mecz jest wolny – serdecznie zapraszamy kibiców!
Organizatorem finału Pucharu Polski jest Podokręg Piłki Nożnej w Myślenicach.

 

Finały Pucharu Polski PPN Myślenice w dotychczasowych edycjach:

2021/22: Jordan Zakliczyn – Orzeł Myślenice 1:1 k. 5:4
2020/21: Dalin Myślenice – Pcimianka Pcim 3:2
2019/20: Jordan Zakliczyn – Orzeł Myślenice 1:1 k. 3:2
2018/19: Raba Dobczyce – Pcimianka Pcim 0:1
2017/18: LKS Mogilany – Dalin Myślenice 4:1
2016/17: Raba Dobczyce – Pcimianka Pcim 3:3 k. 5:4
2015/16: Iskra Głogoczów – Tempo Rzeszotary 1:1 k. 1:4
2014/15: Jordan Zakliczyn – Karpaty Siepraw 1:2
2013/14: Pcimianka Pcim – Dalin Myślenice 0:1
2012/13: Orzeł Myślenice – Dalin Myślenice 1:4
2011/12: Karpaty Siepraw – LKS Mogilany 3:0
2010/11: Orzeł Myślenice – Dalin Myślenice 1:3
2009/10: Pcimianka Pcim – Czarni Staniątki 3:0
2008/09: Rokita Kornatka – Górki Myślenice 4:1
2007/08: Raba Dobczyce – Gościbia Sułkowice 5:4
2006/07: Dalin Myślenice – Karpaty Siepraw 3:1
2005/06: LKS Mogilany – Dalin Myślenice 2:1

Wcześniej Puchar Polski był rozgrywany od razu przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Krakowie, dlatego nie było organizowanego finału na szczeblu PPN Myślenice.

 

 

 

……………………………………………….

Tekst nadesłany przez Orzeł Myślenice

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane