Connect with us

Województwo Małopolskie

Wojewoda małopolski: pieniądze na wypłatę tzw. dodatku węglowego przekazaliśmy na konta samorządów

Opublikowano

w

Wojewoda małopolski: pieniądze na wypłatę tzw. dodatku węglowego przekazaliśmy na konta samorządów

Pieniądze na wypłatę tzw. dodatków węglowych wpłynęły w środę 21 września na konto Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Niezwłocznie, bo w ciągu ok. dwóch godzin, przekazane zostały one na  konta samorządów. Na rachunki 181 gmin trafiła kwota 821 882 340 zł*- informuje Małopolski Urząd Wojewódzki. 

Po otrzymaniu środków z Ministerstwa Klimatu i Środowiska natychmiast przelaliśmy je na konta samorządów. Apeluję, aby urzędy miast i gmin sprawnie przeprowadziły weryfikację złożonych wniosków i niezwłocznie przekazywały pieniądze mieszkańcom. Małopolanie ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Przypominam, że weszła w życie nowelizacja przepisów, która wydłuża czas dla samorządów na weryfikację wniosków. Rząd wsłuchał się w propozycje samorządów i uwzględnił ich propozycje w nowelizacji ustawy, którą podpisał Pan Prezydent i która weszła już w życie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwyższa kwota została przekazana do następujących samorządów:

Kety – 12 393 000 zł,

Krzeszowice – 12 362 400 zł,

Myślenice – 11 236 320 zł,

Andrychów – 11 169 000 zł,

Chełmiec – 10 823 220 zł.

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Jest to kwota, jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022 roku.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/klimat

 

*dodatku węglowego nie otrzymują mieszkańcy Krakowa ze względu na przepisy prawa miejscowego dotyczące zakazu palenia węglem

 


Inf.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Lubień

Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023

Opublikowano

w

Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023
Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023
Gmina Lubień. Kolędnicza tradycja czyli koncert „Bóg się rodzi”- 8 stycznia 2023

Zapraszamy do obejrzenia zapisu całości koncertu „Bóg się rodzi”. W niedzielę 8 stycznia w kościele parafialnym w Lubniu wystąpiły takie zespoły regionalne jak : Zagórzanie z Lubnia, Toporzanie z Tenczyna, Cyrniawa z Krzeczowa, Korpiołki i Korpielorze ze Skomielnej Białej. 

Film w trakcie przetwarzania do wersji Full HD

Kontynuuj czytanie

Województwo Małopolskie

Pasjonaci 2 premierowo w Kinie Kijów. To drugi sezon serialu o niewidomych i niedowidzących aktorach krakowskiego teatru ITAN

Opublikowano

w

Pasjonaci 2 premierowo w Kinie Kijów. To drugi sezon  serialu o niewidomych i niedowidzących aktorach krakowskiego teatru ITAN

Znów to zrobili ! Aktorzy, reżyser, producent i cały filmowy zespół kolejny raz pokazali, że niemożliwe nie istnieje. Pokonali wiele barier, przełamali wiele stereotypów, wychodzili wiele ścieżek, odbyli setki rozmów – ciężko pracowali, aby powstał on…Drugi sezon serialu „Pasjonaci”. I powstał ! W poniedziałek 19 grudnia w Kinie Kijów odbyła się oficjalna premiera drugiego sezonu serialu, podczas której widzowie mogli obejrzeć dwa z trzynastu odcinków. 

„Pasjonaci” – to trzynaście niezwykłych historii niewidomych i niedowidzących aktorów krakowskiego teatru ITAN. Serial opowiada o losach twórców teatru, założonego przez Artura Dziurmana. Do produkcji zaangażowani zostali również znani i lubiani aktorzy, m. in.: Anna Korcz, Aldona Jankowska, Adrianna Biedrzyńska, Tadeusz Huk, Zbigniew Suszyński, Andrzej Beja-Zaborski, Leszek Piskorz. Serial od 07.01.22 będzie emitowany na antenie TVP2 w każdą sobotę o godzinie 17:20.

W realizację drugiego sezonu Pasjonatów zaangażowali się także mieszkańcy powiatu myślenickiego. Małgorzata Anita Werner odpowiedzialna była za scenografię i kostiumy, natomiast Robert Bylica skomponował do serialu muzykę. Zarówno na filmowym ekranie jak i na scenicznych deskach można było także zobaczyć od lat związaną z Dobczycami Magdalenę Sokołowską- Gawrońską , która reaktywowała dobczycki „Teatr pod zamkiem”. 

Podczas premiery „Pasjonatów 2” twórcy teatru  ITAN zagrali premierowy spektakl „Wesele po krakowsku”, co dobitnie pokazało, że w tym roku nie pracowano tylko nad serialem. W tak zwanym międzyczasie, trwały także próby do  przedstawień, oraz odbywały się różnorodne warsztaty. 

 
Więcej na temat premiery oraz samego serialu usłyszycie już niebawem w materiale filmowym. 
 
Mecenasem serialu „Pasjonaci 2” jest PKN Orlen
 

Pasjonaci 2 premierowo w Kinie Kijów. To drugi sezon  serialu o niewidomych i niedowidzących aktorach krakowskiego teatru ITAN

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Gminy powiatu myślenickiego wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

Opublikowano

w

Gminy powiatu myślenickiego wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

Gminy z powiatu myślenickiego znalazły się wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Tegoroczny nabór na rok 2023 cieszył się w Małopolsce rekordowym zainteresowaniem.

Gminy powiatu myślenickiego wśród beneficjentów Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

– By odległość nie stanowiła problemu – takie jest główne założenie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, ustanowionego przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego w 2019 r. Dzięki Funduszowi powstają nowe linie komunikacyjne, a mieszkańcy przede wszystkim mniejszych miejscowości mają możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Nabór na rok 2023 cieszył się w Małopolsce rekordowym zainteresowaniem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wyniki tegorocznego naboru wojewoda przedstawił na dzisiejszym briefingu prasowym. Towarzyszyli mu posłowie Poseł Władysław Kurowski oraz Patryk Wicher, a także Sławomir Dyl – dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wraz ze swoim zastępcą Grzegorzem Wrześniakiem.

Blisko 41,4 mln zł na 253 linie:

– 41 379 656,08 zł – to dokładna kwota, która trafi do województwa małopolskiego w ramach tegorocznego naboru do rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na liście beneficjentów jest 69 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 60 gmin, 8 powiatów i województwo małopolskie. Z danych zawartych w złożonych wnioskach wynika, że uruchomionych lub reaktywowanych mogą zostać nawet 253 linie autobusowe – wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Wyrażam zadowolenie ze środków, które zostały przekazane z Funduszu Autobusowego dla małopolskich samorządów. Przekazuję podziękowania dla Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pana i Wojewody za zaangażowanie i zrozumienie potrzeb mieszkańców, szczególnie z uwzględnieniem mieszkańców mniejszych miejscowości. Liczę na to, że tych środków będzie jeszcze więcej, bo jak widać zainteresowanie wśród samorządów jest rekordowo – mówi poseł Władysław Kurowski.

– Łączenie jest najważniejszym słowem, które opisuje ten program. Łączymy nie tylko ludzi, ale łączymy też potencjały. Łączymy potencjały gmin, powiatów, województwa. Łączymy gminę z gminą, region z regionem, człowieka z człowiekiem, człowieka z pracą, człowieka z usługami – to kwintesencja naszej działalności. My chcemy Polaków łączyć w dobrym działaniu. Chcemy rozskrzydlać Polskę i rozskrzydlać polską komunikację: drogową, autobusową i kolejową, co widać w tysiącach inwestycjach – podkreśla poseł Patryk Wicher.

W ramach wniosków złożonych w tegorocznej edycji Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych stworzonych lub utrzymanych zostanie 195 linii autobusowych gminnych, 43 powiatowe i 15 wojewódzkich.

To właśnie samorząd województwa otrzyma najwyższe dofinansowanie na poziomie blisko 6,7 mln zł.Do samorządów z najwyższym dofinansowanie należą również powiat wadowicki, do którego trafi blisko 2,7 mln zł, oraz gmina Wieliczka, która otrzyma ponad 2,5 mln zł.

Sąsiedzka współpraca dla dobra mieszkańców
Wśród projektów objętych dofinasowaniem są takie, które pokazują dobrą współpracę sąsiadujących ze sobą samorządów w imię dobra mieszkańców. I tak np. gmina Michałowice w ramach przewozów gminnych w porozumieniu z gminą Zielonki  stworzyła linię zapewniającą dostępność do przystanku Dziekanowice SKA (poza terenem organizatora). Na przystanku tym krzyżuje się komunikacja autobusowa, kolejowa i tramwajowa. Linia Wola Więcławska – Michałowice – Dziekanowice ma długość 18,68 km.

140 km
Najdłuższą linię spośród planowanych do zorganizowania z wykorzystaniem dopłaty z Funduszu Autobusowego w ramach powiatowych przewozów pasażerskich stworzy powiat nowotarski. Będzie ona miała długość aż 139,30 km. Trasa linii przebiega przez 5 gmin: Szczawnicę, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnicę Dolną, Nowy Targ i miasto Nowy Targ.

Padł rekord
– Liczba złożonych w tym roku wniosków jest rekordowa. W ramach pierwszego naboru na 2019 rok powstało lub zostało utrzymanych 40 linii autobusowych. Rok później było to 105 linii, a w 2021 roku – 167 linii. W roku ubiegłym w ramach dwóch naborów udało się uruchomić lub reaktywować 245 linii, a łącznie przekazaliśmy kwotę ponad 37,4 mln zł. Biorąc zatem pod uwagę liczbę linii objętych Funduszem, można powiedzieć, że zainteresowanie od pierwszego roku funkcjonowania Funduszu Autobusowego wzrosło ponad sześciokrotnie – wylicza Wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 2021 roku dofinansowanie otrzymało 47 organizatorów transportu publicznego. W roku 2023 liczba ta wyniesie blisko 70.

– Jak widać, coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego – będących organizatorami publicznego transportu zbiorowego – sięga po możliwości, jakie daje Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Program rośnie w siłę, a te liczby pokazują, jak bardzo był potrzebny – dodaje wojewoda.

Wspólnota celów
– Tak powinna wyglądać współpraca pomiędzy rządem a samorządem. Razem jesteśmy silniejsi. Programy takie jak ten przeciwdziałają wykluczeniu komunikacyjnemu i wspierają mieszkańców małych miejscowości. To zainteresowanie płynące z samorządów obrazuje, jak ważny i potrzebny jest to program – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Tegorocznymi beneficjentami Funduszu w powiecie myślenickim zostały: Gmina Myślenice, Gmina Dobczyce, Gmina Lubień, Gmina Pcim oraz Gmina Raciechowic. Dodatkowo subwencje otrzyma powiat myślenicki. 

Wyniki naboru na 2023 roku: Lista wniosków objętych dopłatą z FRPA .pdf (malopolska.uw.gov.pl)


Informacje: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

luty 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      
« sty   mar »

youtube

Najczęściej czytane