Connect with us

Gmina Myślenice

„Współpracujmy razem” – warsztaty przeciw „hejtowi” i mowie nienawiści

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

W gminie Myślenice, został podjęty kolejny ważny krok, mający na celu walkę z szeroko pojętym „hejtem” wśród dzieci i młodzieży. Mowa nienawiści, szczególnie w środowiskach szkolnych, rozprzestrzenia się z prędkością światła, często zbierając niechlubne żniwa. O „hejcie,” trzeba więc mówić głośno, aby dobitnie dać wyraz tego, że to zjawisko, jest ogromnie niebezpieczne i ma destruktywny wpływ na myślenie i działanie młodych ludzi. Początkiem bieżącego roku, w Myślenicach, problem „hejtu” wybrzmiał dzięki programowi pt. „Dajmy Młodym Siłę.” , zainicjowanemu przez myślenicką Straż Miejską oraz Urząd Miasta i Gminy Myślenice. Pierwszym etapem projektu, mającego na celu wsparcie młodych osób, była realizacja krótkiego spotu filmowego, przy współudziale społeczności lokalnej, młodzieży i dorosłych, którzy tym samym stali się ambasadorami tego programu.

Na spocie się jednak nie skończyło i nie skończy. Wczoraj (13.03) w Muzeum Niepodległości odbyły się bowiem warsztaty pn. „Współpracujmy razem” dla kadry kierowniczej i pedagogów gminnych szkół podstawowych. Tematem wiodącym było poszerzenie umiejętności i wiedzy nauczycieli w zakresie problematyki cyberprzemocy, hejtu i nienawiści, cyberbullyingu, agresji internetowej oraz przeciwdziałania im.  Szkolenie było prowadzone na zasadzie aktywizacji słuchaczy oraz udziału w dyskusji.

Kolejnym etapem w realizacji naszego programu przeciwdziałania hejtowi, będzie zaproszenie do  dyskusji naszą młodzież. W maju chcemy zorganizować debatę, dyskusję moderowaną z udziałem młodzieży i ekspertów. Zależy nam aby nasi uczniowie nabywali umiejętności kontrolowania impulsów i radzenia sobie ze złymi emocjami w ramach istnienia w sieci i poza nią. Dziękujemy za aktywny udział uczestników warsztatów, za dzielenie się doświadczeniami liczymy, że uda się wypracować coraz to skuteczniejsze metody  tworzenia  innowacyjnych i kreatywnych zajęć dla dzieci i młodzieży wspomagających proces edukacyjny i profilaktyczny przeciw  negatywnym zachowaniom. – informuje Renata Marzec naczelnik Wydziału Edukacji UMiG Myślenice.

Chcemy wspólnie tworzyć społeczną koalicję, która będzie inicjować działania zwiększające świadomość i wrażliwość: dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów w zakresie zapobiegania oraz reagowania na zagrożenia  hejtu, mowy nienawiści i przestępstw godzących w: wolność, cześć, wizerunek oraz dobre imię.  podsumowuje  – Tomasz Burkat komendant Straży Miejskiej.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Lipiec 2019
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« Cze   Sie »

Facebook

Najczęściej czytane