fbpx
Connect with us

Kultura

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2020

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

1 i 2 listopada to ważne dni dla Polaków, którzy podczas dwóch świątecznych dni tłumnie nawiedzają groby swych zmarłych bliskich. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w naszej narodowej tradycji to czas zadumy, refleksji nad przemijanie, wspomnienia tych co odeszli. W tym roku z powodu epidemii, inaczej niż zwykle od 31 października do 2 listopada cmentarze będą puste.

Kolejny rok życia minął, ile jest wart, warto w tych refleksyjnych dniach pomyśleć.

Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.

Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności.

Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło.”

kard. Stefan Wyszyński

                                                                                                       

Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim jrst to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego.

ZaduszkiDzień Zaduszny lub Święto Zmarłych[1 właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (łac.Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum) – w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej.


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane