Connect with us

Kultura

Wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki zmarł. Miał 86 lat

Opublikowano

w

uid 0ad25c5531280ad8b1c4b7e5febe72691585462957649 width 907 play 0 pos 0 gs 0 height 515Smutna wiadomość dotarła do nas o poranku, w niedzielę 29 marca w Krakowie zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. Miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r.

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień.

Kompozytor był laureatem wielu prestiżowych nagród. Czterokrotnie wyróżniono go Grammy (ostatni raz w 2017 roku za album „Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1” w kategorii „Najlepsze wykonanie: muzyka chóralna”). Już w 1968 roku National Academy of Recording Arts and Sciences przyznała mu specjalną Nagrodę Dyrektorów, otrzymywaną przez „osoby, które w trakcie swojej kariery muzycznej wniosły, poza występami, znaczący wkład do dziedziny rejestrowania sztuki”. Za swoją działalność artystyczną Penderecki został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Jego utwory znalazły się w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese. 

źródło: Radio Kraków, zdjęcie: arch.PAP/Leszek SzymańskiDziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach

Opublikowano

w

5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach

16 maja poniedziałek na myślenickim Rynku wielkie święto – 5. Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Do Myślenic na wspólne świętowanie przybyły osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie z całej małopolski. Rozpoczęto mszą świętą o godzinie 10:00 w Sanktuarium Narodzenia NMP  w Myślenicach.

🧡🧡🧡🧡🧡🧡🧡
5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach
Organizatorami wydarzenia są:
Galeria:
5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach 5 Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Myślenicach

Kontynuuj czytanie

Edukacja

Tydzień dla Rodzin w Myślenicach – moc atrakcji od 23 do 27 maja

Opublikowano

w

Tydzień dla Rodzin w Myślenicach – moc atrakcji od 23 do 27 maja

Dokładnie za tydzień w poniedziałek 23 maja w Myślenicach rozpocznie się Tydzień dla Rodzin!

Wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć, organizowane jest przez  Centrum Usług Społecznych.
Wśród zaplanowanych atrakcji:
– wykłady tematyczne,
– konsultacje ze specjalistami,
– kino w plenerze,
– koncert artystów z Myślenic,
– gry, zabawy, konkursy i animacje
– I Plenerowe Spotkanie Międzypokoleniowe,
– Piknik dla Rodzin.
Tydzień dla Rodzin w Myślenicach – moc atrakcji od 23 do 27 maja
Każdy znajdzie coś dla siebie. Śledź wydarzenie i bądź na bieżąco: Tydzień dla Rodzin | Facebook

Kontynuuj czytanie

Kultura

Sobota pełna atrakcji w Sieprawiu! „Sieprawska Piątka” i 10 lat Grupy Folklorystycznej Sieprawianie

Opublikowano

w

gmina siepraw

IX Bieg „Sieprawska Piątka.” Biegaczki i Biegacze już w najbliższą sobotę 14 maja okazja do biegania w pięknych okolicznościach przyrody – Sieprawska Piątka.

Starty:
* 500m start biegów 9.30
* 1000m start biegów 10.30
* 2000m start biegów 12.00
* Bieg główny na 5km 13.00
Do zobaczenia na Słonecznym Parku w Sieprawiu.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „ERA PIĄTKA agokis 2022 00 IX BIEG SIEPRAWSKA PIĄTKA Słoneczny Park Siepraw, ul. Jana Pawła Il 30 BIEGI DLA DZIECI MŁODZIEŻY BIEG GŁÓWNY roczniki 2015, 2014, 2013 1000 roczniki 2011, 2009 2000 m roczniki 2008, 2007, 2006 km kategoria OPEN (5 kat. wiekowych) SZCZEGÓŁY NA WWW.GOKIS.SIEPRAW.PL Organizator: gokis Patronat honorowy: Sponsorzy: MyÅlenice(TV) głoś Partnerzy: SAZ Drobiu SHP Hdawer MRÓWKA SAAK RehaDUO Stanisław Bisztyga #hube KrakowskiBankSpildzielczy”
Sobota pełna atrakcji w Sieprawiu! „Sieprawska Piątka” i 10 lat Grupy Folklorystycznej Sieprawianie
Sobota pełna atrakcji w Sieprawiu! „Sieprawska Piątka” i 10 lat Grupy Folklorystycznej Sieprawianie
10 lat Grupy Folklorystycznej Sieprawianie
Grupa zaprasza na widowisko „Sieprawska Medycyna – lepszy kowol niźli babskie gadanie.”
Cieszymy się że będzie na dane wystąpić przed naszą rodzimą widownią z widowiskiem które zdobyło II miejsce na 9. Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie oraz na jesieni 2021 r. także II miejsce na XIV Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej.
Sieprawianie przeniosą was do wiejskiej chaty gdzie rodzina zmaga się ze swoim codziennym życiem i z codziennymi problemami. Zdawałoby się, że to zwykłe i monotonne życie ale nic mylnego jak to czasem bywa ludziska są podejrzliwi i wplątują się w szereg nieporozumień które o mały włos nie kończą się źle. Poznacie sposoby jak to można samemu się wyleczyć … Trzeba podkreślić, że tak to już bywa raz kobita ma rację a drugi raz chłop nie ma racji. Ale żeby się dowiedzieć jaka to jest ta Sieprawska Medycyna to zapraszamy na występ.
Program:
18.00 – rozpoczęcie wydarzenia /degustacja potraw regionalnych/ stoiska handlowe z rękodziełami i produktami spożywczymi
19.00 – Widowisko „Sieprawska Medycyna – lepszy kowol nizli babskie gadanie”
Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdrój zaszczyci nas gościnnym występem.

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach rękodzieła, które odbędą się podczas wydarzenia:
– Kwitnące magnolie, jabłonie na cały rok – prowadzi Monika Stanisz Sava Art
– Wikliniarstwo – prowadzi Marek Czech
Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne 12 271 05 95.
Produkty regionalne degustacyjne zaprezentują:
– Koło Gospodyń Wiejskich z Czechówki
– Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Czechówki
– Klub 50+
Stoiska z rękodziełem:
– Drewniane zabawki – Monika Stanisz
– Wiklinowe koszyki – Marek Czech
– Hafty koralikowe – Svietlana
ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO BIESIADOWANIA!
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „10LAT 14 MAJA 2022 Hala sportowo widowiskowa ul Ks. Jana Przytockiego 10 GRUPY FOLKLORYSTYCZNEJ SIEPRAWIANIE Grupa zaprasza na widowisko „Sieprawska Medycyna lepszy kowol nizli babskie gadanie" Rozpoczecie wydarzenia: 18.00 金 ngokis”
informacje: GOKiS  Siepraw

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane