fbpx
Connect with us

Powiat myślenicki

XIV Powiatowe Zawody Strzeleckie z okazji „Odzyskania Niepodległości”

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Historia o której warto pamiętać – Niepodległa a Zawody Strzeleckie

Po 123 latach niewoli 7 października 1918 roku, Rada Regencyjna ogłosiła niezależność Polski, a następnie 11 listopada 1918 roku przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Od tego momentu Polska jest niepodległa i dzień 11 listopada stał się Narodowym Świętem, które zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, a przywrócono przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 roku pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Z okazji 102 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 15 grudnia br. na myślenickiej strzelnicy na Zarabiu, odbyły się XIV Powiatowe Zawody Strzeleckie dla Szkół Podstawowych i Szkół Ponadpodstawowych. W tym roku zawody odbyły się w nietypowych warunkach zgodnie z reżimem sanitarnym i z miesięcznym poślizgiem, ze względu na sytuację pandemiczną w kraju i na świecie.

Przed zawodami uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach wraz z Wojciechem Kaźnicą – nauczycielem tej Szkoły i instruktorem strzelectwa sportowego w TG „SOKÓŁ” w Myślenicach złożyli wiązankę na myślenickim rynku pod Pomnikiem Niepodległości i oddali cześć poległym żołnierzom.

Organizatorem XIV Powiatowych Zawodów Strzeleckich dla Szkół Podstawowych i Szkół Ponadpodstawowych z okazji 102 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Myślenicach – który działa jako organizacja od 1944 roku opiekująca się weteranami wojennymi po II wojnie światowej i Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” w Myślenicach – jako współorganizator Zawodów, odrodzone 10 lutego 1989 rok i kontynuująca działalność z okresu rozbiorów Polski wówczas jako Towarzystwa Drużyny Sokoła założonego w 1912 roku.

Podczas rozpoczęcia Zawodów Bogdan Pietrzyk, nakreślił cel XIV Powiatowych Zawodów Strzeleckich, którego jest: „popularyzacja strzelectwa sportowego i sportów obronnych oraz wyłonienie Najlepszego Strzelca: Szkół Podstawowych i Szkół Ponadpodstawowych oraz Najlepszego z Najlepszych Strzelca Zawodów, jak również strzelców indywidualnych spośród dziewcząt i chłopców (7 miejsc premiowanych) spośród: Szkół Podstawowych (od VII do VIII klasy) i Szkół Ponadpodstawowych oraz wyłonienie III miejsc Zespołów reprezentujących: Szkołę Podstawową (od VII do VIII klasy) i Szkołę Ponadpodstawową”.

Kierownikiem Zawodów był Wojciech Kaźnica, który udzielił instruktarzu przed Zawodami i przypomniał „Regulamin Zawodów Strzeleckich” oraz „Regulamin obowiązujący na strzelnicy podczas epidemii COVID-19”. Sędzią Głównym Zawodów był Mateusz Miska i Andrzej Bednarz, którzy po zakończeniu Zawodów dokonali podliczenia punktów, a kierownik Zawodów oficjalnie podał wyniki do wiadomości.

Kto wziął udział i jak przebiegały Zawody Strzeleckie?

W imprezie strzeleckiej udział wzięło 10 zespołów strzeleckich, w tym: uczniowie: z ZS w Dobczycach, ZS w Dobczycach „Strzelec”, ZSTE w Myślenicach, ZSO w Myślenicach, LOK przy SP nr 1 w Myślenicach oraz uczniowie drużyn reprezentujących: „Strzelec RP”, LOK w Myślenicach, dwie drużyny TG „SOKÓŁ” w Myślenicach, ZP LOK w Myślenicach.

W konkurencji strzeleckiej rywalizowano w dwóch kategoriach: indywidualnej: dziewcząt i chłopców oraz zespołowej, na którą składa się suma punktów uzyskanych przez reprezentację danej szkoły. Zawodniczki i zawodnicy mieli trzy strzały próbne i dziesięć strzałów ocenianych do tarczy sportowej PSP, odległość 50 m, postawa leżąca, z broni sportowej – karabinek bocznego zapłonu HW66 kaliber 22LR. Organizator zabezpiecza amunicję oraz broń sportową o otwartymi przyrządami celowniczymi.

Wyniki rywalizacji

Sklasyfikowano VII nagradzanych miejsc, w konkurencji indywidualnej oraz III miejsca, w konkurencji zespołowej. Komisja sędziowska ustaliła wyniki i ogłosiła:

Konkurencja zespołowa Szkól Podstawowych:

  1. reprezentacja Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Myślenicach – 272 pkt.:

Małgorzata Gałuszczyńska, Justyna Serafin, Kamil Nowak, Filip Szczotkowski.

  1. reprezentacja Towarzystwa Gimnastyczne „SOKÓŁ” w Myślenicach – 238 pkt.:

Lilianna Słowik, Emilia Poradzisz, Szymon Wrona, Antoni Pawłowski.

  1. LOK przy Szkole Podstawowej nr 1 w Myślenicach – 221 pkt.:

Zuzanna Śpiewak, Justyna Burek, Kamil Cyrek, Karol Sośnicki.

Konkurencja indywidualna Szkól Podstawowych:

Dziewczęta:

1 m. Justyna Serafin (ZP LOK Myślenice) – 65 pkt.

2 m. Justyna Burek (LOK przy SP nr 1 Myślenice) – 59 pkt.

3 m. Emilia Poradzisz (TG „Sokół” Myślenice) – 51 pkt.

4 m. Małgorzata Gałuszczyńska (ZP LOK Myślenice) – 50 pkt.

5 m. Lilianna Słowiak (TG „Sokół” Myślenice) – 47 pkt.

6 m. Zuzanna Śpiewak (LOK przy SP nr 1 Myślenice).

Chłopcy:

1 m. Filip Szczotkowski (ZP LOK Myślenice) – 86 pkt.

2 m. Karol Sośnicki (LOK przy SP nr 1 Myślenice) – 85 pkt.

3 m. Antoni Pawłowski (TG „Sokół” Myślenice) – 78 pkt.

4 m. Kamil Cyrek (LOK przy SP nr 1 Myślenice) – 77 pkt.

5 m. Błażej Ingarden (poza konkurencją zespołową) – 73 pkt.

6 m. Kamil Nowak (ZP LOK Myślenice) – 71 pkt.

7 m. Kacper Zawiejski (poza konkurencją zespołową) – 64 pkt.

8 m. Szymon Wrona (TG „Sokół” Myślenice) – 62 pkt.

Najlepszym Strzelcem Szkól Podstawowych został Filip Szczotkowski.

Konkurencja zespołowa Szkól Ponadpodstawowych:

  1. ZSO w Myślenicach – 417 pkt.:

Ewelina Malina, Nikola Skóra, Magdalena Gruchacz, Maja Zakrzewska, Radosław Cebula, Piotr Sułowski, Jakub Dobosz.

  1. reprezentacja TG „Sokół” w Myślenicach – 315 pkt.:

Nikola Kazanecka, Aneta Karkosz, Emelina Tylko, Michał Kazanecki, Arkadiusz Kutrzeba, Kamil Święch.

  1. ZS w Dobczycach – 247 pkt.:

Weronika Więcławska, Artur, Klimas, Tomasz Mirochna.

Konkurencja indywidualna Szkól Ponadpodstawowych:

Dziewczęta:

1 m. Karolina Ingarden („Strzelec” RP) – 85 pkt.

2 m. Weronika Więckowska (ZS Dobczyce) – 73 pkt.

3 m. Nikola Skóra (ZSO Myślenice) – 72 pkt.

4 m. Ewelina Malina (ZSO Myślenice) – 63 pkt. (decydowały przestrzeliny dwie „9”)

5 m. Nikola Kazanecka (TG „Sokół” Myślenice) – 63 pkt. (decydowały przestrzeliny jedna „9”)

6 m. Maja Zakrzewska (ZSO Myślenice) – 60 pkt.

7 m. Magdalena Gruchacz (ZSO Myślenice) – 50 pkt.

Chłopcy:

1 m. Ratur Klimas (ZS Dobczyce) – 89 pkt.

2 m. Jakub Dobosz (ZSO Myślenice) – 86 pkt.

3 m. Tomasz Mirochna (ZS Dobczyce) – 85 pkt.

4 m. Radosław Cebula (ZSO Myślenice) – 75 pkt.

5 m. Arkadiusz Kutrzeba (TG „Sokół” Myślenice) – 67 pkt.

6 m. Karol Rogowski (LOK Myślenice) – 65 pkt.

7 m. Dawid Górka (ZSTE Myślenice) – 63 pkt.

Najlepszym Strzelcem Szkól Ponadpodstawowych został Artur Klimas.

Organizatorzy XIV Powiatowych Zawodów Strzeleckich ponadto przyznali nagrodę dla NAJLEPSZEGO Z NAJLEPSZYCH STRZELCA ZAWODÓW XIV POWIATOWYCH ZAWODÓW STRZELECKICH i został nim Artur Klimas, a STATUETKĘ ufundował komendant Powiatowej Policji w Myślenicach inspektor Maciej Kubiak.

Kto wręczył nagrody?

Wiceburmistrz miasta i gminy Myślenice Mateusz Suder, komendant Powiatowej Policji w Myślenicach inspektor Maciej Kubiak, prezes Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ” Marek Mikoś i prezes Zarządu Spółki Sportowej S. A. w Myślenicach Michał Funek oraz prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Myślenicach Andrzej Kruczek – wręczyli nagrody oraz medale i dyplomy ufundowane przez Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego, Posła Rzeczypospolitej Polskiej Pana Władysława Kurowskiego, Starosty Powiatu Myślenickiego Pana Józefa Tomali, Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Pana Jarosława Szlachetkę, komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach Pana inspektora Macieja Kubiaka oraz Dyrektora Regionu Poczta Polska Ochrona Południe Pana Piotra Cedro i Zastępcę Dyrektora Regionu Poczta Polska Ochrona Południe ds. Handlowych Panią Barbarę Piotrowską-Műller uczestnikom Zawodów.

Podziękowania

Organizatorzy XIV Powiatowych Zawodów Strzeleckich bardzo dziękują Wojciechowi Kaźnica i Mateuszowi Miska oraz Andrzejowie Bednarzowi – za pomoc i sprawne przeprowadzenie Zawodów.

Na zakończenie XIV Powiatowych Zawodów Strzeleckich dla Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych z okazji 102 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Organizatorzy Zawodów uroczyście wręczyli dedykowane „Podziękowania” dla Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Pana Jarosława Szlachetki oraz dla Komendanta Powiatowej Policji w Myślenicach inspektora Macieja Kubiaka. Związku z brakiem osób wspierających Zawody Organizatorzy postanowili dedykowane „Podziękowania” wręczyć osobiście w Urzędach. Ponadto w obecności zawodników i gości zaproszonych, Andrzej Kruczek – prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Myślenicach wręczył wiceprezesowi Zarządu Powiatowego Bogdanowi Pietrzykowie statuetkę w podziękowaniu za całokształt pracy społecznej w latach 2011-2020, a który pracę w Zarządzie Powiatowym LOK w Myślenicach zaczął w 2006 roku jako sekretarz Zarządu, a od 2010 roku jako wiceprezes Zarządu.

Za ufundowanie nagród organizatorzy Zawodów bardzo dziękują: Marszałkowi Województwa Małopolskiego Panu Witoldowi Kozłowskiemu, Posłowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Władysławowi Kurowskiemu, Staroście Powiatu Myślenickiego Panu Józefowi Tomali, Burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice Panu Jarosławowi Szlachetce, komendantowi Powiatowej Policji w Myślenicach Panu inspektorowi Maciejowi Kubiak, Prezesowi Zarządu Spółki Sportowej S. A. w Myślenicach Panu Michałowi Funek, Dyrektorowi Regionu Poczta Polska Ochrona Południe Panu Piotrowi Cedro i Zastępcy Dyrektora Regionu Poczta Polska Ochrona Południe ds. Handlowych Pani Barbarze Piotrowskiej-Műller oraz Zarządowi Powiatowemu Ligi Obrony Kraju w Myślenicach, Towarzystwu Gimnastycznemu „SOKÓŁ” w Myślenicach Panu Markowi Mikoś i Panu Zbigniewowi Trzcińskiemu. Ponadto firmie „AACar” Jawornik Panu Maciejowi Bochenek, Piekarni „SIDOR” Państwu Bogumile i Jerzemu Sidor, Hurtowni „MAREK” Państwu Renacie i Tomaszowi Dyrdom, Sklep Odzieżowy „K2” Państwu Monice i Piotrowi Wilkom.

Galeria:

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego.

Tekst i Foto: Bogdan Pietrzyk


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane