Connect with us

Gmina Myślenice

Z kamerą w Muzeum. Patroni myślenickich ulic

Opublikowano

w

logo muzeum

Muzeum Niepodległości w Myślenicach w czasach epidemii nie zwalnia tempa, realizując liczne projekty historyczne jednym z nich jest cykl ,,Z Kamerą w Muzeum” w ramach którego możecie poznać sylwetki patronów myślenickich ulic.

W tym tygodniu ukazał się już 21 odcinek, którego bohaterem jest Wawrzyniec Spytek Jordan. Zapraszamy do zapoznania się z lokalną historią i jej bohaterami w ramach cyklu ,,Z Kamerą w Muzeum”.

Poniżej prezentujemy cztery ostatnie odcinki!

Z kamerą w muzeum, odcinek 21: Patroni myślenickich ulic: Wawrzyniec Spytek Jordan

Wawrzyniec Spytek Jordan był jednym z najważniejszych i najzamożniejszych ludzi w czasach panowania Zygmunta II Augusta. Wywodził się z rodu Hynka, który w 1342 roku kupił Myślenice i doprowadził do nadania tej miejscowości praw miejskich. Człowiek, który do myślenickiego zamku, zaprosił Mikołaja Reja i od którego sam król pożyczał pieniądze.

Wawrzyniec Spytek Jordan

Z kamerą w muzeum, odcinek 19: Patroni myślenickich ulic: Andrzej Średniawski

Tym razem w spacerze po Myślenicach zaprezentowana została ulica Andrzeja Średniawskiego oraz krótka historia o tym, jak wiele dobrego polityk Andrzej Średniawski zrobił dla rodzinnego miasta.

Andrzej Średniawski

Z kamerą w muzeum, odcinek 19: Patroni myślenickich ulic: Andrzej Marek

Prosto z ulicy Andrzeja Marka opowiadamy o burmistrzu, który wywarł ogromny wpływ na historię Myślenic.

Jan Marek

Z kamerą w muzeum, odcinek 18: Patroni myślenickich ulic: Legionów

Prosto z ulicy Legionów opowiadamy o idei stworzenia Legionów Polskich zarówno w czasach napoleońskich jak i podczas I wojny światowej.

ulica Legionów

Pozostałe odcinki cyklu “Z Kamerą w Muzeum” dostępne na kanale yt Muzeum Niepodległości w Myślenicach.


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz.   listopad »

youtube

Najczęściej czytane