Connect with us

Gmina Lubień

Z miłości do tradycji: Cyrniawa z Krzeczowa świętowała jubileusz 10. urodzin

Opublikowano

w

Z miłości do tradycji: Cyrniawa z Krzeczowa świętowała jubileusz 10. urodzin

26 września 2021 r. Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa obchodził swoje 10 urodziny.

Z tej okazji w kościele pw. Św. Wojciecha w Krzeczowie odprawiona została Msza Święta w intencji Zespołu. Po mszy odbyła się tradycyjna, oprawiona muzyką i śpiewem ludowym uroczystość.  Nie zabrakło oczywiście życzeń i gratulacje składanych na ręce kierownictwa Zespołu Cyrniawa. W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli przyjaciele i sympatycy zespołu, władze gminy Lubień, przedstawiciele rady powiatu i rady gminy Lubień, przedstawiciele Banku Spółdzielczego oraz instytucji kultury.

Pytamy zatem Cyrniawa co to za zespół?

Janina Kowalczyk współzałożycielka zespołu odpowiada:

Założycielami zespołu jestem ja Janina i mój mąż Jan Kowalczyk oraz Stanisław Matlak przy dużym wsparciu księdza proboszcza Antoniego Płaczka (obecnie ks. emeryta). Za opiekuna duchowego Zespół Regionalny Cyrniawa obrał sobie Bł. Jana Pawła II (obecnie Świętego Jana Pawła II). Teksty dla zespołu pisze Pani Kazimiera Nieć.

Jak wspominacie te 10 wspólnych lat?

Janina Kowalczyk:

Obecnie zespół ma na celu także przygotowanie jak największej grupy dzieci które nie tylko śpiewają i tańczą ale także są uczone gry na skrzypcach i basach. Jest to grupa 15 dzieci.

Nasz zespół przez te 10 lat ma niezły dorobek osiągnięć począwszy od sukcesów w Gminie Lubień , Powiecie Myślenickim , Przeglądach Ogólnopolskich aż po reprezentowanie Gminy Lubień poza granicami Polski. Oprócz tego od 9 lat zespół jest organizatorem Konkursu Palm w Krzeczowie. Organizujemy zbiórkę plastikowych zakrętek na leczenie i rehabilitację dla Lenki Cholewa że Stryszawa. Angażujemy się także w zbiórki charytatywne dla chorych dzieci.

Prowadzenie zespołu jest dla nas wielkim zaszczytem i wyzwaniem. Każde spotkanie z naszymi dziećmi daje nam dużo satysfakcji , a każde osiągnięcia motywują nas do dalszej pracy.”

Najmilsze wspomnienie Cyrniawy?

Janina Kowalczyk:

Jest ich BARDZO DUŻO 2016 rok pojechaliśmy z chłopcami na Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych w Dobczycach pierwszy raz. Bardzo to wszyscy przeżywaliśmy czy podołają temu wyzwaniu. Powiedziałam im wtedy jesteśmy tu żeby dobrze się bawić pokazać jaki u nas jest zwyczaj kolędowania w Krzeczowie , a przy okazji jak zdobędziemy jakieś miejsce będzie super. Po tych paru latach udziału w przeglądach nasi chłopcy wiedzą że nie zawsze się wygrywa ale zawsze trzeba dać wszystko od siebie. Tak samo dziewczynki są zmotywowane do pracy w zespole. Mogę powiedzieć o naszych dzieciach że są dla nas SKARBAMI tak jak o nich mówię . W najbliższych planach mamy przygotowania do kolędowania które odbędzie się u nas w Krzeczowie i jeśli Bóg da w innych miejscowościach.

Jesteście niesamowici! 🙂

Janina Kowalczyk:

No tacy zwykli ludzie którzy kochają to co robią. Mottem naszym jest: ,,Pamiyntoj cłeku ło ziymi kaś rodzioł sie i wychowoł tam Twoja mało łojcyzna z tradycjom starom i mowom”. Napisała dla nas Pani Kazimiera Nieć.

Dziękuje za rozmowę i życzę Cyrniawie,  my również dołączamy się do życzeń, grajcie i śpiewajcie, radujcie serca swymi pięknymi występami. Kolejnych pięknych lat działalności.

 

autor zdjęć: Martyna Spórna

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz.   listopad »

youtube

Najczęściej czytane