TRZEBUNIA: Ostatnie dni karnawału zaczynające się w tłusty czwartek, a kończące się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem”, to popularne zapusty/ ostatki. W tym czasie urządza się huczne zabawy, bale, i spotkania poprzedzające okresem wstrzemięźliwości.
W niedzielę, 23 lutego Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni, zaprosił na wspólne żegnanie karnawału, oczywiście po góralsku z tradycją i zwyczajami w tle. Zapustowa propozycja obejmowała scenkę obyczajową „ostatki u Kliszczaków”, występ Dziecięcego Regionalnego Zespołu „Trzebunianie” oraz poczęstunek i zabawę z kapelą „Trzebuńskie Kliszczaki”. Była również przestrzeń na to, aby związek podsumował swoją dotychczasową działalność.
Dopisali goście, dopisały humory a strażnica w Trzebuni, na całe niedzielne popołudnie, stała się miejscem ostatkowej integracji, która miała dwa cele: ocalenie od zapomnienia ludowych zabaw i obyczajów oraz stworzenie wspólnej przestrzeni, do spędzenia czasu w dobrym miejscu, dobrym czasie i dobrym towarzystwie.
Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich gości, za obecność (remiza pękała w szwach) i za wsparcie finansowe ( będziemy mieli sztandar). Dziękujemy z całego serca. Podziękowania również kierujemy w stronę wszystkich tych, którzy bezinteresownie pomogli w zorganizowaniu imprezy-OSP Trzebunia z zarządem głównym na czele, za udostępnienie remizy, Orkiestrze Dętej „Orzeł” za udostępnienie sali,Wojtkowi Bylicy za nagłośnienie i oświetlenie, Łukaszowi Bylicy (bas, trąbka), i Krzysztofowi „Kahon” Kulig (kajon) za wzbogacenie oprawy muzycznej, Agnieszce i Robertowi Sawickim za wielką ilość pączków, Szkole Podstawowej w Trzebuni za wypożyczenie rekwizytów, współmałżonkom i dzieciom członków oddziału za zaangażowanie, pani Beacie Druzgale za dopilnowanie i opanowanie kuchni w niedzielę, Mariuszowi Węgrzynowi za piękne zdjęcia, Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu „Trzebunianie” a także ich rodzicom za piękny występ. Bez nich wszystkich i ich pomocy to by się nie udało, ale przede wszystkim nie udałoby się to bez gości, i jeszcze raz serdecznie wam dziękujemy– podsumowują wydarzenie organizatorzy.
To kolejna, ale nie ostatnia inicjatywa podejmowana przez Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni. Niebawem będzie okazja aby znów zobaczyć ich aktywność.
Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.
ŚWIETNA ZABAWA -za sprawą fantastycznego przedstawienia przygotowywanego przez rodziców oraz pracowników Przedszkola Samorządowego nr 1 w Dobczycach!
Już dziś zarezerwujcie sobie czas
22 maja 2022 r. (niedziela) w Auli RCOS w Dobczycach o godzinie 17:00
Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Wtedy też dla druhów z powiatu myślenickiego odprawiona została dziękczynna msza święta w myślenickim Sanktuarium. We wtorek 18 maja natomiast na dziedzińcu przy komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odbył się Powiatowy Dzień Strażaka połączony z jubileuszem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Podczas wydarzenia, wręczone zostały awanse, medale i odznaczenia, a także poświęcony został nowy nabytek PSP Myślenice- lekki wóz strażacki. Na relację wideo zapraszamy do piątkowego wydania Kuriera Myślenickiego
Odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe:
1.Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:
ZŁOTĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
st. bryg. KAGANEK Sławomir
bryg. w st. spocz. AJCHLER Roman
bryg. w st. spocz. SIEPAK Bartłomiej
SREBRNĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
mł. bryg.TUŁACZ Andrzej
BRĄZOWĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
st. ogn. PACHOŃ Dominik
asp. sztab. MASEŁKO Mariusz
2.Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU
Dh Jan Kantor
3. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Myślenicach nadało Odznakę ZASŁUŻONY DLA POŻARNICTWA ZIEMI MYŚLENICKIEJ
nadbryg. Piotr FILIPEK
bryg. Władysław KULIG
asp. Sławomir GÓRALIK
dh Michał PIWOWARCZYK
4. Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został :
kpt. Tomasz PRUCHNIK
5. Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z okazji 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został:
asp. sztab. Krystian BLAK
6. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień:
STARSZEGO BRYGADIERA
bryg. Wojciech MURZYN
STARSZEGO KAPITANA
kpt. Łukasz WRÓBEL
KAPITANA
mł. kpt. Sławomir SZCZECIŃSKI
7. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
nadał stopień:
STARSZEGO ASPIRANTA
asp. Piotr KUTRZEBA
asp. Piotr WĘGLARZ
ASPIRANTA
mł. asp. Bartłomiej BEDNARZ
mł. asp. Aleksandra LIPIEŃ
8. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:
STARSZEGO OGNIOMSTRZA
ogn.Marek WIŚNICZ
ogn. Andrzej ZAJĄC
SEKCYJNEGO
st. str.MariuszHOBOT
st. str.Michał JANIA
st. str. Klaudiusz KACZMARCZYK
9. Komendant Główny PSP za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrodę pieniężną:
asp. sztab. Józef BURDA
10. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrodę pieniężną:
17 maja 2022 miało miejsce spotkanie z ppłk Zbigniewem Pustułka szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu w temacie: Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz najbliższych wydarzeń organizowanych w całej Polsce pod nazwą „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.”
„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – pod takim hasłem w sobotę 21 maja o godz. 11.00 rozpoczną się pikniki wojskowe w 32 miejscowościach. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty).
Poza piknikami, w 70 miejscowościach Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek.
Na terenie woj. małopolskiego pikniki pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” zorganizowane będą w niżej wymienionych lokalizacjach:
Olkusz – Rynek
Skawina – Błonia Skawińskie (obok Rynku)
Ponadto jeden z mobilnych punktów rekrutacyjnych wystawi w Wadowicach w godzinach 11.00-18.00 na Placu Jana Pawła II (Rynek w Wadowicach) Wojskowe Centrum Rekrutacji
w Oświęcimiu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia mobilnego punktu rekrutacyjnego gdzie będzie można uzyskać informację na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz złożyć wniosek.
Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby otrzymywałbędzie uposażenie w wysokości 4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu podstawowym zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie otrzyma darmowe wyżywienie i umundurowanie. W trakcie pełnienia służby nie będzie obowiązku skoszarowania, lecz jeśli żołnierz wyrazi chęć skorzysta z nieodpłatnego zakwaterowania w jednostce wojskowej. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest formą ochotniczą, więc można ją przerwać w dowolnym momencie.
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.