Connect with us

Gmina Pcim

„Za powrót do rodzimego repertuaru muzycznego” – wyróżnienie dla Kapeli Trzebuńskie Kliszczaki w Zakopanem!

Avatar

Opublikowano

w

TRZEBUNIA/ZAKOPANE: W tym roku  miał miejsce 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jego dzieje sięgają czasów II Rzeczpospolitej, a rodowód można łączyć z koncepcją „Związku Ziem” wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, skonkretyzowaną w latach 20-tych XX w. przez Władysława Orkana. Proponowana przez niego koncepcja zakładała zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty, od Huculszczyzny aż po Beskid Śląski i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.  Dziś zakopiański konkurs jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez minione 50 lat uczestniczyło w nim blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.
Radość tym bardziej ogromna bowiem Kapela Trzebuńskie Kliszczaki w składzie Andrzej Oskwarek, Józef Oskwarek, Szymon Oskwarek na tym prestiżowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im.Władysława Trebuni-Tutki w kategorii Ludowych Zespołów Instrumentalnych z dobyła wyróżnienie  „Za powrót do rodzimego repertuaru muzycznego.”

Górale Kliszczacy z naszego powiatu to niesamowita grupa, która dumnie reprezentuje nasz region nie tylko w Polsce. Zaś na tegorocznym festiwalu w Zakopanem dobrych akcentów z naszego powiatu było więcej.
Jak czytamy na profilu Związku Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej : 
50 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanym – Dzień Górali Polskich.
Dziś na scenie Równi Krupowej mieliśmy przyjemność i zaszczyt zaprezentować nasz region Górali Kliszczackich dzięki Zespołowi Regionalnemu Trzebunianie oraz Kapeli Trzebuńskie Kliszczaki. Potrawy min: wodziankę zaprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebuni a Pan Krzysztof Bednarz z Trzebuni zaprezentował swoje rzeźby. 
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Zakopane Panu Leszkowi Dorula oraz Prezesowi Związku Podhalan Andrzejowi Skupniowi za słowa uznania i miłe przywitanie.
Serdeczne podziękowania na ręce Pani Danuty i Andrzeja Oskwarek oraz Józefa Oskwarek, Pań z KGW z Trzebuni i Pana Krzysztofa Bednarza a także Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Pcimiu Pana Michała Hodurka za godne reprezentowanie !
Dziękuje również członkom Związku Podhalan Oddziału Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej za pomoc w organizacji wyjazdu.

„Żyć to znaczy dziękować za słoneczny blask i miłość, za ciepło i czułość, których jest tak wiele w ludziach i rzeczach.” Phil Bosmans

My również dziękujemy i serdecznie gratulujemy – jak widać TRZEBUNIA GÓRĄ 🙂
 
   
  
 
  
Trzebuńskie Kliszczaki to kapela wykonująca tradycyjną muzykę górali kliszczackich, która powstała w 2015 roku z inicjatywy Andrzeja Oskwarka. Poprzez badania etnomuzykologiczne wśród społeczności lokalnej jak również pozyskane archiwalne nagrania audio oraz transkrypcje Oskara Kolberga notowane w naszej gminie, zbudowany został repertuar, najbardziej charakterystyczny dla dawnych zespołów ludowych z regionu.
Mimo tak krótkiego okresu działalności zespół już trzy razy pojawił się na ,,Druzbacce” w Podegrodziu – konkursie muzyk, na którym zdobył kolejno dwa wyróżnienia i trzecie miejsce. Wraz z grupą kolędnicza dwukrotnie byli nominowani do Przeglądu Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskie w ramach Karnawału Góralskiego, gdzie zdobyli kolejno srebrną i złotą rozetę góralską. Kapela wielokrotnie występowała na  gminnych i powiatowych imprezach związanych z folklorem a także brała udział w nagraniu filmu fabularnego -,,Wesele Kliszczackie”. Towarzyszy również Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu ,,Trzebunianie”.
 
Skład Kapeli:
Andrzej Oskwarek – śpiew,skrzypce (prym)
Józef Oskwarek – śpiew,skrzypce (sekund)
Szymon Ostafin – śpiew ,basy
Dodatkowo Dawid Balinka-akordeon-w Regionalnym Zespole „Trzebunianie”
 
Zespół regionalny Trzebunianie
Zespół regionalny „Trzebunianie”powstał w 2017r. z inicjatywy Danuty Oskwarek i Józefa Oskwarek. Zespół nie przynależy do żadnej instytucji, ale współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Pcimiu. Obecnie zespół liczy 27 dzieci w wieku od 6 do 11 lat.  „Trzebunianom” towarzyszy kapela „Trzebuńskie Kliszczaki”. Zespół powstał w celu  zainteresowania  dzieci i młodzieży tradycyjnym muzykowaniem, śpiewem, zabawami i tańcem ludowym oraz kultywowania i promowania tradycji górali kliszczackich. Chłopcy z zespołu Trzebunianie mają już na swoim koncie sukces na Pastuszkowym Kolędowaniu w Podegrodziu gdzie zajęli  1 miejsce.
 
Informacje i zdjęcia: Trzebunia w Obiektywie
 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Sierpień 2019
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Lip   Wrz »

Facebook

Najczęściej czytane