Connect with us

Gmina Dobczyce

Zagłosuj a wcześniej SZACUNek czyli o kulturze przedwyborczej – kilka ważnych zdań!

Avatar

Opublikowano

w

POWIAT MYŚLENICKI: Wybory Samorządowe 2018 coraz bliżej. Czas do otwarcia lokali wyborczych coraz krótszy,  zostało bowiem niespełna 6 dni. 21 października 2018 roku zadecydujemy, kto w naszym imieniu zarządzać będzie gminami, miastami,  powiatem czy województwem.
Zanim jednak pójdziemy do urn wyborczych, przed nami gorące dni, zwłaszcza dla kandydujących na stanowiska wójtów, burmistrzów, kandydatów do rad gmin, powiatu i województwa. Komitety Wyborcze i ich kandydaci starają się przekonać nas  wyborców, że „jest tylko jedna słuszna droga którą musimy pójść.”  To zrozumiałe, mają plany, mają programy, niejednokrotnie nawet mają wiedzę i doświadczenie, choć niestety bywa i tak, że do zaoferowania mają realnie o wiele mniej niż obecnie „obiecują.”  No cóż „wybory rządzą się swoimi prawami”.
Skoro zatem mowa o prawach, to mają je przede wszystkim wyborcy, którzy mają czynne prawo wyborcze, rozumiane jako możliwość udziału w głosowaniu poprzez oddanie głosu na swobodnie wybranego kandydata. Zachęcamy zatem – wyborco skorzystaj z tego prawa! Masz na to całą niedzielę, bowiem lokale wyborcze otwarte będą aż 14 godzin, czyli w godzinach od 7:00 – 21:00 !
Zachęcamy również by na na ostatniej przedwyborczej prostej: zachować zimną krew, ostudzić swoje do czerwoności czasami rozgrzane emocje i zachować kulturę przedwyborczą. Kulturę która sprowadzę do jednego prostego słowa SZACUNek!  I zanim wyjaśnimy czym ów szacunek jest, powiemy czym zapewne nie jest  w kontekście przedwyborczej kampanii. Nie jest: „hejtem” czyli obraźliwym i spersonalizowanym atakiem na konkretną osobę (czytaj kandydata na wspomniane wyżej urzędy), nie jest też mówieniem kłamstw, oszczerstw i celowym prowokacyjnym atakowaniem odmiennych od swoich poglądów, nie jest manipulacją czy dezinformacją, nie jest również niszczeniem czyt. targaniem, malowaniem itp. plakatów, banerów wyborczych czy pisaniem obraźliwych haseł na Urzędach.

Czym zatem jest kultura przedwyborcza i ów trudny do zdefiniowania, przez niektórych SZACUNek? To proste choć trudne działanie (jeśli krew buzuje a rozum odmawia posłuszeństwa) w oparciu o uniwersalną zasadę życiową „nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe”! Nic a jakże dosyć!
Wzywamy zatem wszystkich wyborców, kandydatów, Komitety Wyborcze, o dostosowanie się do zasady szacunku i wprowadzenie jej w życie „nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe”, a życie w społeczności lokalnej zapewne będzie spokojniejsze. Bo  sztuką jest umieć się różnić pięknie i czerpać z tego korzyści. Zwłaszcza, że po 21 października dla dobra gmin, miast, województwa przyjdzie Wam współpracować.
Cytując na zakończenie wybitnego francuskiego naukowca i filozofa Blaise Pascal żyjącego bagatela w XVII wieku: „człowiek jest trzciną najsłabszą na wietrze, najwątlejszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą.” Człowieku – Wyborco, jesteś kimś bardzo ważnym wobec otaczającego Cię świata, ponieważ jako jedyna istota na ziemi posiadasz rozum. W ten sposób wyróżniasz się z pośród innych żyjących na ziemi istot dlatego, że potrafi myśleć i mówić. Wykorzystajmy zatem swój rozum zacnie, szanujmy się wzajemnie, a jeśli ktoś Wam się „podoba” lub „nie-podoba” macie możliwość okazać swą sympatię bądź antypatię w niedzielę 21 października, weź czynny udział w Wyborach Samorządowych 2018 roku.
Do zobaczenia w niedzielę, bo my ze swojego prawa z wielka przyjemnością skorzystamy!
 
 

Wydarzenia

Wrzesień 2019
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
« Sie   Paź »

Facebook

Najczęściej czytane