Connect with us

Artykuł Społeczny

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Mieszkańcy Małopolski spisali się na medal!

Opublikowano

w

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Mieszkańcy Małopolski spisali się na medal!

Za nami sześć miesięcy najważniejszego badania statystycznego dekady – Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który skończył się po sześciu miesiącach 30 września.

– W Małopolsce mieszkańcy spisali się wzorowo, a finiszujemy z doskonałymi wynikami, w pierwszej piątce najlepszych województw zarówno pod względem udziału spisanych mieszkań, jak i osób – podsumowuje Łukasz Kmita, wojewoda małopolski i wojewódzki komisarz spisowy.

– Połowa mieszkańców Małopolski spisała się przez Internet, chętnie spisywano się również przez telefon, w urzędzie statystycznym, urzędach gmin oraz w mobilnych punktach spisowych, podczas licznych wydarzeń plenerowych. W prace spisowe byli zaangażowani pracownicy wojewódzkiego biura spisowego w urzędzie statystycznym w Krakowie, gminne biura spisowe oraz 1400 rachmistrzów – dodaje Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie i zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego.

Na całym świecie powszechne spisy ludności są podstawowym narzędziem gromadzenia informacji o sytuacji demograficznej i społecznej. To jednocześnie fundament diagnozy i kreowania potencjału społeczno-gospodarczego kraju. Z częstotliwością raz na dziesięć lat dostarczają najbardziej aktualnych i szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na różnych poziomach podziału administracyjnego kraju.

– Narodowy Spis Powszechny 2021 został zrealizowany w szczególnych warunkach epidemii, co więcej z powodzeniem, dlatego dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w prace spisowe. Bez ich udziału nie osiągnęlibyśmy takiego wyniku! – mówi dyrektor Agnieszka Szlubowska.

– Szczególne podziękowania składamy wszystkim Mieszkańcom województwa małopolskiego za wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021! Pokazaliśmy, że liczymy się dla Polski! Dziękuję jednocześnie wszystkim pracownikom Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz rachmistrzom spisowym, zwłaszcza za znaczny wysiłek i ogromną mobilizację na ostatniej prostej – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwyższym wskaźnikiem spisanych mieszkań mogą się pochwalić powiaty: olkuski, proszowicki, gorlicki, tarnowski dąbrowski, nowosądecki, nowotarski, myślenicki, wadowicki, brzeski i chrzanowski.

 

informacje: Małopolski Urząd Wojewódzki

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz   lis »

youtube

Najczęściej czytane