Connect with us

Gmina Myślenice

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Marzenie”

Opublikowano

w

DOMYSLNE
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Marzenie”
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Marzenie”

Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego „ITAN” zakończył realizację zdjęć do niesztampowego filmu opartego na faktach pt. „Marzenie”. Produkcja reżyserowana przez Artura Dziurmana jest formą przeciwdziałania dyskryminacji dominatywnej wobec osób z dysfunkcją wzroku, tzn. działań opartych na przekonaniu o „oczywistej wyższości”, jaką nierzadko wyrażają inne grupy społeczne wobec niewidomych i niedowidzących w Polsce. Filmem „Marzenie” zespół teatru ITAN chce pokazać codzienność osób z dysfunkcją wzroku, przybliżyć ich środowisko polskiemu społeczeństwu, poprzez kino – środek wyrazu, z którego użycia grupa ta była do tej pory konsekwentnie wykluczana.

(Scena sennego koszmaru głównego bohatera, kręcona w krakowskim klubie „Kabaret”)

„A ja zamierzam otworzyć konserwatorium dla głuchych”. „Ci biedni niewidomi mogą ćwiczyć w tańszym lokalu i tak nie widzą”. „Teatr dla niewidomych to zły biznes. Było wejść w filharmonie dla głuchoniemych”. To tylko niektóre z nienawistnych i dyskryminujących komentarzy, jakie zdarza się usłyszeć (lub natrafić w Internecie) osobom z dysfunkcją wzroku z teatru ITAN. Przekonanie ich autorów o „oczywistej wyższości” nad osobami z dysfunkcją wzroku jest efektem wielowiekowego niezauważania złożonych potrzeb tej grupy społecznej oraz utwierdzeniu stereotypów na jej temat. Doświadczenia członków teatru ITAN, zarówno te ukazujące niezwykłą pasję, jak i trudne doświadczenia dyskryminacji, stały się podstawą „paradokumentalnego” filmu „Marzenie”. Film w reżyserii Dziurmana jest odpowiedzią na wieloletnią dyskryminację i wykluczenie, jakiego doświadczają członkowie zespołu ITAN. 

(Mieczysław Baczyński, aktor teatru ITAN w roli Wiktora ze sztuki Karola Wojtyły, „Brat naszego Boga”)

Plan filmowy tej szczególnej produkcji był także okazją do integracji społecznej różnych środowisk. Ogromnym walorem filmu jest udział znanych aktorów filmowych i teatralnych m.in. Jarosława Boberka, Tadeusza Huka, Jana Jakuba Należytego, Macieja Damięckiego, Anny Korcz, Doroty Pomykały, Dariusza Gnatowskiego, Andrzeja Bejy-Zaborskiego, Zbigniewa Walerysia, Elżbiety Karkoszki, Jacka Fedorowicza, Krzysztofa Bochenka, Leszka Piskorza, Kajetana Wolniewicza, Piotra Różańskiego, Alicji Kwiatkowskiej, Marka Litewki, Beaty Paluch-Zaryckiej oraz Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej. Aktorzy ci zgodzili się zagrać epizodyczne role w filmie, zapewniając nie tylko gwiazdorską obsadę „Marzeniu”, lecz także wyrażając solidarność z aktorami z niepełnosprawnością.

 (Praca filmowców z podglądem)

Zespół teatru ITAN od wielu miesięcy intensywnie przygotowywał się do planu zdjęciowego. W ramach antydyskryminacyjnego projektu „Piąty element”, uczestnicy przedsięwzięcia brali udział w cyklu warsztatów poświęconych m.in. scenariuszowi filmowemu, sztuce operatorskiej, aktorskiej oraz problemowi dyskryminacji społecznej.

 (Nagrywanie sceny próby teatralnej zespołu ITAN)

Produkcję filmową zdecydowało się wesprzeć wiele wspaniałych i hojnych instytucji:  Fundacja Batorego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Województwo Małopolskie, Kraków Airport, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, Firmy Norenco Polska sp. z.o.o. , Stol-kar, Hotel „Conrad”, Hotel „Mercure”, Racławice Dosłońce Conference & Spa, Myślenice iTV Telewizja Powiatowa oraz partner projektu „Piąty element”, w ramach którego powstaje film „Marzenie” – Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

 (Najmłodsza uczestniczka planu zdjęciowego – Ola.)

Zdjęcia kręcone były głównie w Krakowie, Myślenicach, Skawinie i innych miejscowościach Małopolski. „Marzenie” widzowie będą mogli obejrzeć już w kwietniu tego roku. Dzięki technice audiodeskrypcji (dodatkowej ścieżce lektorskiej będącej słownym opisem wizualnych treści) w pełni doświadczyć go będą mogły także osoby z dysfunkcją wzroku. Produkcję zespołu ITAN, już jesienią, wyemituje także TVP 1 i TVP Kultura.

 

Tekst i foto: Jakub Kłeczek – Teatr ITAN

 

Film „Marzenie” jest częścią działań w ramach projektu „Piąty Element”, realizowanego w ramach działań obszaru „Zwalczanie dyskryminacji” programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOGProjekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

Edukacja

Kurier Myślenicki- odcinek 245

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 245
Kurier Myślenicki- odcinek 245
Kurier Myślenicki- odcinek 245

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego  w tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: kursu samoobrony dla kobiet realizowanego przez Grupę Odbezpieczeni we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej w Myślenicach oraz Shiro Sagi Dojo, konkursu EcoHero Małopolski z gminą Myślenice na podium, działalności krytego lodowiska na myślenickim Zarabiu, akcji „wymień odpady na choinki”. W Kurierze usłyszycie także o zdolnych dzieciach i młodzieży ze szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Myślenice. 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Opublikowano

w

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza na swoje ostatnie w tym roku wydarzenie. Tym razem będzie to wykład Dyrektora muzeum dra Łukasza Malinowskiego. Na spotkaniu wraz z dzielnymi wikingami udamy się w szaloną podróż i odwiedzimy amerykańską Winlandię, Bizancjum, Indie, a nawet biblijny Raj. Spotkanie dla wszystkich miłośników historii odbędzie się 9 grudnia 2022 roku o godzinie 17:00 w sali wykładowej Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Słuchacze dowiedzą się, jaką wiedzę geograficzną mieli wikingowie i jakie były cele ich wypraw, które zmieniły historię Europy. Wykład będzie połączony z promocją dwóch powieści „Skald. Karmiciel kruków” i „Skald. Kowal słów”, które wchodzą w skład nowego i rozszerzonego wydania tetralogii o Ainarze Skaldzie. 

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Cykl o Skaldzie to seria czterech powieści awanturniczych nawiązujących do gatunku historycznego fantasy i osadzonych w świecie wikingów z połowy X wieku. 

„Skald. Karmiciel kruków” : „W Karmicielu kruków młody pieśniarz zaoferuje swoje umiejętności norweskiemu jarlowi, aby w wojennej zawierusze zdobyć dla siebie sławę i bogactwo. Wygnany z ojczyzny schroni się na Lodowej Wyspie, gdzie stoczy pojedynek na pieśni z upiornym draugiem, a podczas morskiej podróży spróbuje odeprzeć zaloty namiętnej córki Aegira. W końcu wyląduje w mieszczącym się na Wyspie Irów klasztorze, w którym ktoś okrutnie morduje mnichów. Przy okazji Skald będzie musiał stawić czoła tajemnicy z przyszłości i udowodnić, że jest ulubieńcem Boga Krzyku”

„Skald. Kowal słów”: „Po wydarzeniach opisanych w Karmicielu kruków, Ainar Skald staje się banitą na całej Północy. Schronienia szuka na Wschodzie, na krańcach znanego mu świata, ufając, że tam kłopoty go nie znajdą. Gdy na swojej drodze spotyka olbrzymiego Alego Czarnego Berserka, który stara się pozbyć swojego gniewu oraz szalonego Haukrhedina, który wierzy, iż w jego głowie mieszka człowiek i jastrząb, Ainar szybko przekonuje się, że jego problemy dopiero się zaczynają. Razem wyruszają w misją pełną przygód i niebezpieczeństw, w trakcie której poznają różne oblicza szaleństwa”.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

Opublikowano

w

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

W każdej miejscowości są osoby, obok których nie można, nie powinno się przejść obojętnie. W Głogoczowie jedną z takich osób, jest urodzona 8 lutego 1944 roku Helena Dziedzic, zwana potocznie przez wielu mieszkańców „Ciocią Helenką”. Pani Helena to prawdziwa skarbnica wiedzy na różnorodne tematy- szczególnie te związane z dawnymi  tradycjami Głogoczowa czy ludowymi przyśpiewkami. 

„Ciocia Helenka” od wielu lat pisze, śpiewa, recytuje- wiersz na każdą okoliczność przygotowuje.  O tym, że tak jest, można się przekonać podczas wydarzeń z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie- którego Pani Helena jest aktywną członkinią. Chociaż aktywną to chyba za mało powiedziane- to prawdziwa dusza towarzystwa i wulkan pozytywnej energii. Działalność społeczna Pani Heleny, to dowód na to, że w słowie „senior” mieści się dużo więcej niż tylko określenie czasu jesieni życia. 

W 2020 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt „Nasz Senior – nasz Skarb”, którego celem było zachowanie tożsamości lokalnej Głogoczowa poprzez przeciwdziałanie skutkom epidemii jakim była izolacja społeczna seniorów z Głogoczowa. W ramach projektu, zaplanowane zostały nagrania 4 filmów/ wywiadów z wybranymi głogoczowskimi seniorami, którzy opowiedzieli jak dawnej wyglądało życie w ich wsi. Jako pierwsza o zwyczajach ślubnych w Głogoczowie swoje wspomnienia przekazała właśnie Pani Helena Dziedzic.

Wywiad można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jf-4-tvM3dA&t=2s

O tym, że „Ciocię Helenkę” długo nie trzeba namawiać do aktywności- również tych nieszablonowych, przekonać się można było całkiem niedawno. Gospodynie nagrały bowiem rapowy utwór w którym zachęcały do wspólnego włączenia się w archimistrzostwa tagowania. „Ciocia Helenka” w rapowaniu odnalazła się bardzo szybko, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta forma wyrazu bardzo jej się spodobała. 

Rap gospodyń dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=uoQaPP27tNo

Dziś jednak chcemy zaprezentować Państwu zbiór twórczości Pani Heleny, który zarejestrowaliśmy podczas realizacji jednego z projektów dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. To między innym wiersze o…rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu. 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane