Connect with us

Gmina Myślenice

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Marzenie”

Opublikowano

w

DOMYSLNE

Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego „ITAN” zakończył realizację zdjęć do niesztampowego filmu opartego na faktach pt. „Marzenie”. Produkcja reżyserowana przez Artura Dziurmana jest formą przeciwdziałania dyskryminacji dominatywnej wobec osób z dysfunkcją wzroku, tzn. działań opartych na przekonaniu o „oczywistej wyższości”, jaką nierzadko wyrażają inne grupy społeczne wobec niewidomych i niedowidzących w Polsce. Filmem „Marzenie” zespół teatru ITAN chce pokazać codzienność osób z dysfunkcją wzroku, przybliżyć ich środowisko polskiemu społeczeństwu, poprzez kino – środek wyrazu, z którego użycia grupa ta była do tej pory konsekwentnie wykluczana.

(Scena sennego koszmaru głównego bohatera, kręcona w krakowskim klubie „Kabaret”)

„A ja zamierzam otworzyć konserwatorium dla głuchych”. „Ci biedni niewidomi mogą ćwiczyć w tańszym lokalu i tak nie widzą”. „Teatr dla niewidomych to zły biznes. Było wejść w filharmonie dla głuchoniemych”. To tylko niektóre z nienawistnych i dyskryminujących komentarzy, jakie zdarza się usłyszeć (lub natrafić w Internecie) osobom z dysfunkcją wzroku z teatru ITAN. Przekonanie ich autorów o „oczywistej wyższości” nad osobami z dysfunkcją wzroku jest efektem wielowiekowego niezauważania złożonych potrzeb tej grupy społecznej oraz utwierdzeniu stereotypów na jej temat. Doświadczenia członków teatru ITAN, zarówno te ukazujące niezwykłą pasję, jak i trudne doświadczenia dyskryminacji, stały się podstawą „paradokumentalnego” filmu „Marzenie”. Film w reżyserii Dziurmana jest odpowiedzią na wieloletnią dyskryminację i wykluczenie, jakiego doświadczają członkowie zespołu ITAN. 

(Mieczysław Baczyński, aktor teatru ITAN w roli Wiktora ze sztuki Karola Wojtyły, „Brat naszego Boga”)

Plan filmowy tej szczególnej produkcji był także okazją do integracji społecznej różnych środowisk. Ogromnym walorem filmu jest udział znanych aktorów filmowych i teatralnych m.in. Jarosława Boberka, Tadeusza Huka, Jana Jakuba Należytego, Macieja Damięckiego, Anny Korcz, Doroty Pomykały, Dariusza Gnatowskiego, Andrzeja Bejy-Zaborskiego, Zbigniewa Walerysia, Elżbiety Karkoszki, Jacka Fedorowicza, Krzysztofa Bochenka, Leszka Piskorza, Kajetana Wolniewicza, Piotra Różańskiego, Alicji Kwiatkowskiej, Marka Litewki, Beaty Paluch-Zaryckiej oraz Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej. Aktorzy ci zgodzili się zagrać epizodyczne role w filmie, zapewniając nie tylko gwiazdorską obsadę „Marzeniu”, lecz także wyrażając solidarność z aktorami z niepełnosprawnością.

 (Praca filmowców z podglądem)

Zespół teatru ITAN od wielu miesięcy intensywnie przygotowywał się do planu zdjęciowego. W ramach antydyskryminacyjnego projektu „Piąty element”, uczestnicy przedsięwzięcia brali udział w cyklu warsztatów poświęconych m.in. scenariuszowi filmowemu, sztuce operatorskiej, aktorskiej oraz problemowi dyskryminacji społecznej.

 (Nagrywanie sceny próby teatralnej zespołu ITAN)

Produkcję filmową zdecydowało się wesprzeć wiele wspaniałych i hojnych instytucji:  Fundacja Batorego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Województwo Małopolskie, Kraków Airport, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, Firmy Norenco Polska sp. z.o.o. , Stol-kar, Hotel „Conrad”, Hotel „Mercure”, Racławice Dosłońce Conference & Spa, Myślenice iTV Telewizja Powiatowa oraz partner projektu „Piąty element”, w ramach którego powstaje film „Marzenie” – Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

 (Najmłodsza uczestniczka planu zdjęciowego – Ola.)

Zdjęcia kręcone były głównie w Krakowie, Myślenicach, Skawinie i innych miejscowościach Małopolski. „Marzenie” widzowie będą mogli obejrzeć już w kwietniu tego roku. Dzięki technice audiodeskrypcji (dodatkowej ścieżce lektorskiej będącej słownym opisem wizualnych treści) w pełni doświadczyć go będą mogły także osoby z dysfunkcją wzroku. Produkcję zespołu ITAN, już jesienią, wyemituje także TVP 1 i TVP Kultura.

 

Tekst i foto: Jakub Kłeczek – Teatr ITAN

 

Film „Marzenie” jest częścią działań w ramach projektu „Piąty Element”, realizowanego w ramach działań obszaru „Zwalczanie dyskryminacji” programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOGProjekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

Gmina Myślenice

Otwarte Mistrzostwa Myślenic w Badmintonie 2022 – podsumowanie

Opublikowano

w

Otwarte Mistrzostwa Myślenic w Badmintonie 2022 – podsumowanie

Sekcja badmintona TKKF Uklejna, tak podsumowuje sobotnie (21 maja) Otwarte Mistrzostwa Myślenic w Badmintonie 2022:

Niesamowita atmosfera, wspaniali ludzie, zmęczone, ale i zarazem uśmiechnięte twarze. Bardzo wiele zaciętej gry na najwyższym poziomie do późnych godzin nocnych. Zawodnicy z wielu regionów Polski – to dzięki Wam ten turniej tętnił życiem. Podsumowując: ponad 140 rozegranych meczy, 14 godzin rywalizacji w 8 kategoriach, 73 uczestników.
Rozlosowane nagrody rzeczowe wśród wszystkich uczestników turnieju oraz wręczone medale i nagrody dla zdobywców czołowych miejsc poszczególnych kategorii.
Podziękowania dla Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Pana Jarosława Szlachetki za objęcie naszego wydarzenia honorowym Patronatem oraz ufundowanie nagrody głównej losowanej. Podziękowania dla V-ce Burmistrza Pana Matusza Sudra za uroczyste otwarcie turnieju oraz przekazane gratulacje. Liczymy na dalsze wsparcie naszej dyscypliny sportowej jaką jest badminton.
Podziękowania dla sędziego głównego turniej Pana Roberta Hodura za bardzo sprawne przeprowadzenie zawodów oraz mega wkład swojej pracy.
Podziękowania również dla naszych sponsorów: www.twojbadminton.pl za nagrody rzeczowe oraz restauracji www.stek.pl za pyszną zupę dla wszystkich uczestników turnieju.
Dziękujemy naszym patronom medialnym: www.myslenice-itv.pl oraz www.miasto-info.pl za promocję wydarzenia.
Na końcu jeszcze raz chcieliśmy się zwrócić do wszystkich Zawodników, którzy postanowili nas odwiedzić – Jesteście wspaniali – DZIĘKUJEMY !!! i zapraszamy na kolejne edycje.
Ps. ukłony w stronę kibiców, którzy też licznie nas odwiedzili i swoim dopingiem, oklaskami wspierali zawodników.”
Szczegółowe wyniki końcowe pod linkiem:https://pzbad.tournamentsoftware.com/sport/winners.aspx…
Galeria:
informacje i zdjęcia: Sekcja badmintona TKKF Uklejna

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Myślenicki Dzień Dziecka, czyli Balonowe Podróże w Parku Miejskim 29 maja!

Opublikowano

w

Myślenicki Dzień Dziecka, czyli Balonowe Podróże w Parku Miejskim 29 maja!

 

W niedzielę 29 maja zapraszamy do Parku Miejskiego im. Jana Izydora Sztaudyngera na Zarabiu na Myślenicki Dzień Dziecka!

Impreza dla najmłodszych wpisuje się w tegoroczne obchody 680-lecia lokacji Myślenic, a w programie między innymi spektakl Balonowe Podróże, gigantyczne dmuchańce, rozbójnicka lekcja tańca, występy artystyczne, animacje, quizy i konkursy z nagrodami, a także Spotkanie z Historią – „Poznajmy Myślenickie Legendy – Banda Katarzyny”.

Podczas Myślenickiego Dnia Dziecka swoje stoiska z atrakcjami dla najmłodszych zorganizują również lokalne instytucje – Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Centrum Usług Społecznych, Muzeum Niepodległości w Myślenicach, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludmira Różyckiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.

Na wydarzenie zaprasza burmistrz Miasta i Gminy Myślenice – Jarosław Szlachetka.

Dołącz do wydarzenia na facebooku: Myślenicki Dzień Dziecka, czyli Balonowe Podróże w Parku Miejskim

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Salt Mine Cup 2022: Mali piłkarze z całego świata zagrają w Myślenicach!

Opublikowano

w

Salt Mine Cup 2022: Mali piłkarze z całego świata zagrają w Myślenicach!

Drużyny z piętnastu krajów i trzech kontynentów, a wśród nich między innymi angielski Liverpool, kenijska Legacy FA, chorwackie Dinamo Zagrzeb, portugalski Sporting Lizbona, reprezentacja zachodniej Ukrainy, ale też polskie tuzy jak Wisła Kraków, Cracovia, Legia Warszawa, Lech Poznań, czy Pogoń Szczecin – to tylko niektóre zespoły, które w najbliższy weekend zmierzą się w Myślenicach w finale piłkarskiego turnieju Salt Mine Cup 2022.

Charytatywny turniej dla dzieci o charakterze międzynarodowym, a nawet międzykontynentalnym, po raz kolejny odbędzie się przy współpracy Fundacji Mali Mistrzowie z samorządami z Myślenic i Wieliczki. Przed rokiem finałowe zmagania rozgrywane były na obiektach Solnego Miasta, a tym razem w wielickiej części imprezy odbędą się eliminacje, natomiast wielki finał zaplanowano w Myślenicach w niedzielę 29 maja, na obiektach spółki Sport Myślenice przy ul. Zdrojowej 9.

Wydarzenie honorowym patronatem objął burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, a organizacyjne wsparcie oferują również Gmina Wieliczka, Kopalnia Soli w Wieliczce, spółka Sport Myślenice oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Turniej dzieci równocześnie odbywać się będzie na trzech boiskach na Zarabiu na sztucznej nawierzchni. Piłkarze z akademii najlepszych klubów z całego świata, a także polska czołówka w towarzystwie Dalinu Myślenice i zwycięzcy lokalnych eliminacji – Sportowca Modlniczka, rywalizować będą przez całe dnie w sobotę i niedzielę.

– Serdecznie zapraszam w niedzielę 29 maja na obiekty Sport Myślenice na Zarabiu, gdzie od samego rana i niemal do wieczora rozgrywane będą finałowe mecze rozgrywek Salt Mine Cup 2022. Ten turniej zyskał renomę w Polsce, ale również na świecie. Co roku rozgrywki relacjonują ogólnopolskie media, a reportaż z Myślenic robi między innymi Canal + Sport. Również 29 maja nieopodal w Parku Miejskim na Zarabiu od godziny 15:00 organizujemy Myślenicki Dzień Dziecka. Zapraszam na obydwa te wydarzenia. Na pewno warto zobaczyć z bliska rywalizację małych piłkarzy z najlepszych europejskich, i nie tylko, klubów piłkarskich – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Losowanie grup odbędzie się w przeddzień imprezy, szczegółowy harmonogram i terminarze można znaleźć na stronie www.fundacjamalimistrzowie.pl

Wywiad z burmistrzem Jarosławem Szlachetką po turnieju eliminacyjnym: „Salt Mine Cup łączy ludzi”

Salt Mine Cup 2022: Mali piłkarze z całego świata zagrają w Myślenicach!

informacje: UMIG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane