Connect with us

Gmina Myślenice

Zanikająca tradycja? Tak wygląda Dożynkowy Wieniec Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia

Opublikowano

w

Zanikająca tradycja? Tak wygląda Dożynkowy Wieniec Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia
Zanikająca tradycja? Tak wygląda Dożynkowy Wieniec Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia

„Plon niesiemy plon w gospodarza dom.”

Choć w naszym regionie rolników coraz mniej, to o tradycji dożynkowego świętowania wciąż się pamięta. Już w najbliższą niedzielę w święto Matki Bożej Zielnej w wielu parafiach, przed ołtarz zaniesione zostaną dożynkowe wieńce by podziękować za plony i prosić o dalsze łaski.

Dożynki określane jako wyżynkiobżynekokrężne od obrzędowego okrążania pól po żniwach, znane też jako wieńcowe, wieńczyny nawiązując do najważniejszego atrybutu czyli wieńca dożynkowego. Kiedyś to największe święto gospodarskie w rolniczym kalendarzu wegetacyjnym. Termin Dożynek to czas niedługo po święcie Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia w myśl przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie.”

Dożynki to wyjątkowy dla rolników czas, kiedy zostały zebrane roślinne płody oraz plony zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa – najważniejszych upraw na wsi, zapewniających codzienny chleb i produkty na posiłki do kolejnych zbiorów. Ten czas wymagał zatem odpowiedniej oprawy: dobrego końca, czyli podziękowania za zbiory i dobrego początku, który był zaklinaniem sił natury i upraszaniem Boga o obfitość w nadchodzącym roku. Z tym dobrym zakończeniem związane były atrybuty święta czyli: dożynkowy wieniec oraz przyśpiewki.

Zatrzymajmy się zatem nad dożynkowym wieńcem. Najczęściej kształt wieńca – najważniejszego atrybutu dożynek, nawiązywał do regaliów królewskich, a zwłaszcza korony, splecionych z czterech związanych w górze pałąków, lub słomianych warkoczy. Co ciekawe dekorowano go dodatkowo: orzechami, jabłkami i jarzębiną lub niekiedy żywym ptakiem: kogutem, kaczką, kurczętami.

W powiecie myślenickim, który niegdyś miał charakter iście rolniczy wciąż dba się o to, by ocalić od zapomnienia tą cenną tradycje. O czym świadczyć mogą działania Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia w Myślenicach, które i w tym roku poświęciły swój czas by wypleść dożynkowy wieniec.

Dzieło z natury…” Wieniec to tradycja, pasja, to spotkanie ludzi których łączy wspólny cel. 15 sierpnia tuż tuż, toteż i nasz wieniec już prawie gotowy. Pozostaje upiec tradycyjny chleb, który będzie uwieńczeniem zbiorów i ostateczną dekoracją. Znacie lokalne tradycje tego dnia w Parafia św. Brata Alberta w Myślenicach? Jeśli nie to warto je poznać, bądźcie na mszy świętej 15 sierpnia o godzinie 7:30. – zaprasza Barbara Bylica z Koła Gospodyń Górne Przedmieście.

Czujcie się zatem zaproszeni na niedzielną dożynkową mszę do Kościoła pw. św. Brata Alberta na Osiedlu 1000-lecia w Myślenicach.

Nie mogąc jednak przejść obojętnie obok zaangażowania i pracy pań z „Górnego,” poprosiłam o więcej szczegółów w tym temacie.

Koło Gospodyń Górne Przedmieście rok rocznie plecie wieniec dożynkowy na uroczystość Matki Bożej Zielnej. Wówczas to na poranną Mszę Świętą o godzinie 7:30 przynoszony jest ów wieniec, wraz z bukietem polnych kwiatów, chlebem i owocami. Kwiaty i owoce pochodzą z gospodarstw naszych mieszkańców. Przynosimy więc to, co zrodziła ziemia, przetworzone i misternie przez nas wykonane jako dziękczynienie za plony. Wydarzeniu temu towarzyszą przynoszone również przez mieszkańców bukiety ze zbóż, ziół, kwiatów i owoców. Jest to tradycja którą warto pielęgnować i przekazywać młodemu pokoleniu by wiedziało skąd bierze się dobro, piękno, by dostrzegało to co rodzi ziemia.

Koło Gospodyń przygotowania do plecenia wieńca rozpoczyna początkiem lipca. Na pierwszym spotkaniu ustalamy wzór wieńca i jego symbolikę. Patrząc wstecz nasze wieńce nawiązywały np. do obchodów Koronacji Marki Bożej Myślenickiej, a ubiegłoroczny poświęcony był osobie Jana Pawła II. W tym roku pomysł padł na wieniec w kształcie kielicha z hostią, hostią będącą tradycyjnym bochenkiem chleba.

Każda z nas ma swoją rolę i swoje zadanie. Jedne panie jak tylko zboże zaczyna dojrzewać zajmują się jego zbieraniem i suszeniem. W tym roku było wyjątkowo trudno bowiem okres dojrzewania przypadł na niepogodę i powódź. Kłosy zaczęły szybko czernieć, ale udało się zebrać tyle, że w sam raz wystarczyło. W sumie w prace przy wieńcu zaangażowane było 12 osób. Kilka segregowało zboża, kilka kwiaty i robiło z nich bukieciki, które trafiały do rąk dwóch osób które plotły. Wykonanie tego wieńca zajęło nam 4 popołudnia. Było to czas integracji, wzajemnych rozmów i upłynął w miłej atmosferze. Aktualnie zostało w sobotę upiec chleb i położyć go w przeznaczonym dla niego miejscu. Serdecznie zapraszamy w niedzielę na Mszę Świętą do Parafii Świętego Brata Alberta, by na żywo uczestniczyć w tradycyjnych obchodach tego Święta, gdzie po mszy będzie można skosztować wypieczonego chleba i owoców – dodaje Barbara Bylica.

Galeria:

informacje: ethnomuseum.pl


Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

Opublikowano

w

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?
30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

30. Finał WOŚP zagra 30 stycznia 2022 roku

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.   

Cel tegorocznej zbiórki WOŚP

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Co w Myślenicach w ramach WOŚP?

Tradycyjnie również w Myślenicach będzie wiele się działo. Myślenicki sztab WOŚP będzie w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Na ulicach spotkać będzie można wolontariuszy z puszkami. Na Finał organizatprzy zaplanowali moc atrakcji: koncerty na żywo, licytacja, trening biegowy, prelekcję, pokazy fotokastów oraz starych samochodów. Szczegóły poniżej.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?


* To już tradycja, że Stowarzyszenie Klub Motosport Myślenice gra z WOŚP w Myślenicach. Od 9:00 do 13:00 na Myślenickim Rynku będziecie mogli podziwiać piękne klasyki.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Klub-Motosport-My%C5%9Blenice-101145877954420


* Wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy na wspólny trening biegowy w dniu 30. Finału WOŚP.

Trening poprowadzi Bieganie to moje paliwo Dominik Szczurek.

W planach mamy:

Rodzinny trening w Parku na Zarabiu. Zbiórka o 10:00 przy wejściu do Parku od ul. Piłsudskiego. Zaczniemy rozgrzewką, a potem marszobiegiem pokonamy ok 0,5 km alejkami Parku.

Trening w terenie na stokach Ukleiny. Zbiórka o 10:45 przy szlabanie na końcu ul. Zacisze. Zaczniemy rozgrzewką, a potem marszobiegiem pokonamy, trasę drogą szutrową do następnego szlabanu i z powrotem, w sumie ok 6 km.

Ubierzcie się wygodnie i odpowiednio do warunków atmosferycznych.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?


MOKIS

* Koncerty w MOKIS, Djskie sety oraz licytacja

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

* W budynku Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Piłsudskiego 20, (Sala Zielona) na pokaz fotokastów członków Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej – MgFoto.
Swoje prace pokażą: Boćko Paweł, Gubała Grażyna,  Gubała Marek, Jawor Stanisław, Kania Marcin, Ostafin Artur  Stożek Paweł, Wolnik Lilianna, Żądło Grzegorz, Żołnierczyk Janusz / Ciecko Agata.
Całość będzie tez można obejrzeć podczas transmisji on-line.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

https://facebook.com/events/s/mgfoto-w-kinie-pokaz-fotokasto/477787847113223/


* “Każdy z nas jest astronomem” w dniu Finału 30. stycznia 2022 do Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu na godzinę13:45. Radosław Ambroży Moja Astronomia, przedstawi astronomię jako naukę uniwersalną, opowie zjawiskach na nocnym niebie i zachęci do samodzielnych obserwacji.

Podczas spotkania poruszy następujące zagadnienia:

– dlaczego właśnie astronomia
– czym obserwować: dobór i rodzaje sprzętu obserwacyjnego
– co tak naprawdę widać na niebie
– jak prowadzić samodzielne obserwacje astronomiczne

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?


https://www.facebook.com/WospMyslenice/

https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – zgłoszenia

Opublikowano

w

8 wspaniałych
Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – zgłoszenia

XVI edycja gminnej Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – czas na zgłoszenia.

„8 Wspaniałych” to konkurs skierowany do młodych ludzi wyróżniających się konsekwentną pomocą potrzebującym, podejmowaniem służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy oraz nienaganną postawą w życiu codziennym.

Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły klasy oraz upowszechnianie życzliwości na co dzień.

Wypełnioną kartę wraz z załącznikami należy składać na dzienniku podawczym Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach ul. Rynek 8/9 w terminie do 1 marca 2022 r.

Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – zgłoszenia

ZAŁĄCZNIKI:

– Karta uczestnika w Samorządowym Konkursie Nastolatków Ośmiu Wspaniałych


– Regulamin konkursu Ośmiu Wspaniałych


– Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice

informacje: UMIG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku
Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zimowy widok ulic z centrum Zarabia z lat trzydziestych XX wieku.

Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku

 

Centrum Zarabia w scenerii zimowej w latach 30. ubiegłego wieku. Skrzyżowanie ulicy Zacisze z ulicą Zdrojową.

Widoczna na pierwszym planie sosna, która do niedawna była ozdobą skrzyżowania tych ulic z powstałą w latach 60. ub. wieku ulicą J.Piłsudskiego (dawna ul. K. Świerczewskiego) już nie istnieje.

Zdjęcie, którego autorem jest myśleniczanin Karol Wyroba pochodzi z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozefJózef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

Perły Myślenic 103/03/2022

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

styczeń 2022
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« gru   lut »

youtube

Najczęściej czytane