Dziś miało miejsce oficjalne otwarcie nowej inwestycji ścieżek pieszo-rowerowych w miejscowości Zakliczyn w gminie Siepraw. W dzisiejszym otwarciu udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: wójtowie i burmistrzowie oraz starosta powiatu myślenickiego, radny województwa małopolskiego a także przedstawieciele sejmu i senatu, oraz zaproszeni goście.
Zatoka Zakliczyńska z tej perspektywy wygląda imponująco, tym bardziej zapraszamy Państwa do korzystania z tej rekreacyjnej części powiatu myślenickiego. Otwacie dla Was obfitujące w moc atrakcji odbędzie się 27 sierpnia w sobotę.
Dzień otwarty specjalnie dla Was, szczegóły: Przystanek Turystyczny nad Zatoką Zakliczyńską – dzień otwarty już 27 sierpnia : Myślenice iTV – Telewizja Internetowa (myslenice-itv.pl)

Krótką historię powstania inwestycji przedstawił zebranym wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala, następnie wręczył On podziękowania i upominki zaangażowanym i mającym wpływ na powstanie ścieżek pieszo-rowerowych w Zakliczynie. Inwestycja została poświęcona, przecięto wstęgę, i zebrani mogli zobaczyć ją w całej okazałości. Plac zabaw, siłownia plenerowa i ścieżki wiodące do innych atrakcyjnych miejsc. Wiele osób skorzystało z przygotowanych na tę okazję rowerów i hulajnog i wybrało się na przejażdżkę po bezsprzecznie malowniczej okolicy.
Całość inwestycji to 7.980.477,05 zł, dofinansowane ze środków UE oraz krajowego budżetu państwa, RFIL oraz wkładu własnego gminy Siepraw (ponad 3.700.000 zł).
Więcej o otwarciu w materiale filmowym we wrześniu.
Galeria z otwarcia:






Historia:
Od momentu powstania Zbiornika Dobczyckiego na terenie gmin: Dobczyce, Myślenice i Siepraw w 1986 roku podejmowano próby udostępnienia go na cele rekreacyjne. Odbyły się liczne konferencje i powstały opracowania, z których wynikało, że jednym ze sposobów zagospodarowania zalewu może być ekoturystyka.
Gmina Siepraw zaprojektowała ścieżki pieszo-rowerowe w otoczeniu Zbiornika. Najpierw został zrealizowany projekt „Park Słoneczny w Sieprawiu – II etap” w 2020 r., w wyniku którego powstało prawie 1,5 km ścieżek pieszo-rowerowych, 3 kładki, kopiec widokowy, oświetlenie i mała architektura.
W latach 2020-2022 zrealizowano projekt „Ścieżki rowerowe oraz punkt turystyczny nad Zatoką Zakliczyńską”. Powstało 9,5 km tras, w tym odseparowane od ruchu ogólnego 6 km tras pieszo-rowerowych, 3 przystanki turystyczne z punktem widokowym, placem zabaw, siłownią oraz parking dla turystów.
Nad Zalewem
Powstanie dużego, sztucznego jeziora oraz jego postępująca sukcesja ekologiczna spowodowała, że Zbiornik Dobczycki stał się siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt. Jako miejsce lęgów lub odpoczynku podczas wiosennej i jesiennej wędrówki wybierają liczne gatunki ptaków, których stwierdzono tutaj już ponad 240.
Diable Skały na Czerwonej Górze
Jedną z ciekawszych osobliwości przyrodniczych na ziemi myślenickiej są Diable Skały na Czerwonej Górze w Zakliczynie.
Skały zbudowane z piaskowca znajdują się w lesie. Jak w przypadku innych tego typu ostańców skalnych ludność miejscowa przypisywała ich powstanie siłom nadnarturalnym – stąd nazwa Diable Skały. W okazałej grzędzie skalnej znajduje się najdłuższa na Pogórzu Wielickim jaskinia szczelinowe, która ma 22 m długości.
Parking dla rowerzystów na ul. Starowiejskiej
W pobliżu parkingu w Zakliczynie znajduje się zabytkowy drewniany kościół z 1773 roku pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Na wieży znajduje się dzwon wielki z 1761 roku o nazwie Polonus.
Wewnątrz kościoła znajduje się wiele zabytkowych elementów w tym rokokowy ołtarz główny z XVIII w. – przyścienny, drewniany, malowany i złocony.
Punkt Widokowy Czechówka
Z punkty widokowego w Czechówce możemy obserwować przyrodę Zbiornika oraz podziwiać piękną panoramę Zatoki Zakliczyńskiej oraz widoczne szczyty Beskidów i Pogórza Wiśnickiego: Kamiennik Północny i Południowy, Lubogoszcz, Wierzbanowską Górę, Glichowiec, Ostrysz i Trupielec.
Projekt pn. „Ścieżki rowerowe oraz punkt turystyczny nad Zatoką Zakliczyńską” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.