Connect with us

Gmina Myślenice

„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts

Opublikowano

w

„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts
„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts
„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts

Fundacja ARTS Sztuki, Przygody i Przyjemności realizuje aktualnie projekt ” Żeńszczyzna– Dziedzictwo Kobiet” oraz projekt aplikacji mobilnej EtnoStoria tworzonym w ramach projektu „Kooperatywa” z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności (PROO-NIW).

Warsztaty „Żeńszczyzna – Dziedzictwo Kobiet” 

– „To inicjatywa, którą stworzyłyśmy po to, by oddać głos bohaterkom dnia codziennego. Zwyczajne mieszkanki w nadzwyczajnych okolicznościach oraz nieprzeciętne kobiety w przeciętnych sytuacjach stały się inspiracją cyklu. Zapisujemy historie naszych matek, babek oraz pra, pra, pra…babek. Kolekcjonujemy opowiadania o przedsiębiorczych ciotkach, uzdolnionych kuzynkach i kreatywnych sąsiadkach – także podczas warsztatów wydobywczych – mówi Joanna Dziadowiec-Greganić

Warsztat Żeńszczyzna:

  • to  spotkanie wszystkich, którzy zainteresowani są dziedzictwem kobiecej części społeczeństwa, osób które chcą je utrwalać, lecz nie do końca wiedzą jak
  • to warsztat wydobywczy, podczas którego uczestnicy wspólnie uczą się odtwarzania historii kobiet – HERstorii: jak najdalej w głąb przeszłości, dopóki nie zatrzyma ich braki w pamięci
  • to przestrzeń do opowiadania i słuchania HERstorii
  • jest odpowiedzią na pytanie: – co warto zachować z materiałów, przekazów i przedmiotów związanych z dziedzictwem kobiet swojej rodziny?
  • uczy jak atrakcyjnie pokazać to, co zostało zebrane i czy warto Tworzyć swoje archiwa
  • to wspólna podróż w przeszłość by odkryć, na ile przodkinie mają wpływ na uczestniczki warsztatów i na to, co robią obecnie (czy może wręcz przeciwnie – nie mają żadnego).

26 marca 2022 rok w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach odbyły się  bezpłatne Warsztaty „Żeńszczyzna – Dziedzictwo Kobiet.”  Prowadzone przez panie z Fundacji Arts: Agnieszkę Wargowską-Dudek, Joannę Dziadowiec-Greganić oraz Patrycję Rogulską. W niezwykle ciekawym spotkaniu udział wzięły kobiety, które pragną poznać swe korzenie, odkryć to co zakryte, nieznane, sięgnąć do mądrości swych przodkiń.

Zdjęcia z myślenickich warsztatów „Żeńszczyzna – Dziedzictwo Kobiet” autorstwa Romy Frączek.

„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts „Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts

Warsztaty wydobywcze „Żeńszyzna” oferta: WARSZTATY WYDOBYWCZE “ŻEŃSZCZYZNA” – Szkolenia Fundacja Arts (arts-fun.pl)
Można wesprzeć projekt na zrzutce: Publikacja HERstoryczna „Żeńszczyzna – dziedzictwo kobiet” | zrzutka.pl

Projekt ,,Żeńszczyzna – Dziedzictwo Kobiet’’ to inicjatywa, którą kobiety ze Stowarzyszenia Arts stworzyły po to, by oddać głos bohaterkom dnia codziennego. Jak piszą: „Zwyczajne mieszkanki w nadzwyczajnych okolicznościach oraz nieprzeciętne kobiety w przeciętnych sytuacjach stały się inspiracją cyklu. Zapisujemy historie naszych matek, babek oraz pra, pra, pra…babek. Kolekcjonujemy opowiadania o przedsiębiorczych ciotkach, uzdolnionych kuzynkach i kreatywnych sąsiadkach – także podczas warsztatów wydobywczych, które opisujemy poniżej. Z zebranych HERstorii planujemy utworzyć publikację HERstoryczną. Chcemy upamiętnić w ten sposób dokonania mało znanych lub całkiem zapomnianych aktywistek, (wy)twórczyń, a nawet sprawczych społecznie krewnych oraz pokazać i docenić społeczniczki i artystki działające obecnie.”

 

„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts

 

Projekt aplikacji mobilnej EtnoStoria

Projekt realizowany w ramach projektu „Kooperatywa” Fundacji ARTS z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności (PROO-NIW)

Projekt crowdsourcingowej aplikacji mobilnej EtnoStoria realizowany jest przez Fundację ARTS w ramach projektu „Kooperatywa” z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności (PROO-NIW). Aplikacja przeznaczona jest do samodzielnej inwentaryzacji, archiwizacji, digitalizacji i upowszechniania dziedzictwa.

Obecnie pojawia się coraz więcej różnorodnych narzędzi do digitalizacji dziedzictwa, służących przede wszystkim jego promowaniu, pokazywaniu (wirtualne zwiedzanie zdigitalizowanych muzeów i miejsc zabytkowych, tematyczne turystyczne szlaki kulturowe i inne). Pandemia przyspieszyła ten proces. Instytucje otwierają swoje zasoby, a oferty, które tworzą, personalizowane są pod różnego typu odbiorców. Jak pokazują wyniki przeprowadzonej analizy rynku poprzedzającej realizację projektu, nadal jednak brak – i to nie tylko w Polsce – aplikacji dedykowanej bezpośrednio depozytariuszom: twórcom, użytkownikom i kontynuatorom swojego własnego dziedzictwa chcącym je odkrywać, rozwijać, zachowywać, chronić, jak i żyć w nim i przekazywać dalej; wreszcie pokazywać je innym. Niszę tę ma zagospodarować właśnie EtnoStoria.

Ideą projektu jest, aby za pomocą jednego kompleksowego narzędzia użytkownik rozumiany jako organizacja, ale przede wszystkim jako osoba prywatna, mógł budować swoje własne, indywidualne tematyczne multimedialne archiwa dziedzictwa (tak jak je sam rozumie, zwracając uwagę na to, co dla niego jest ważne), dodając zdjęcia, filmy, skany, a także nagrywając lokalne historie mówione itd. (po swojemu i na własnych zasadach). Ludzie postrzegają i definiują bowiem dziedzictwo na podstawie kryteriów wynikających ze swoich osobistych doświadczeń i historii społeczności, w których żyją. Dodatkowo te historie mogą być bardzo różne, odmiennie przedstawiane, interpretowane przez poszczególne grupy i osoby. Wszystkie razem jednak składają się na nasze dziedzictwo. Aplikacja będzie pozwalała na digitalizację, ale także na promowanie własnego dziedzictwa, łącznie z działalnością prowadzoną na jego bazie oraz na sieciowanie się z innymi użytkownikami. Może być też używana jako narzędzie edukacyjne, np. dla uczniów, oraz badawcze, np. dla studentów. Najistotniejsze jest jednak to, że w pierwszej kolejności adresowana jest nie do instytucji, a bezpośrednio do społeczności lokalnych, do każdego z nas jako „nośnika” dziedzictwa. Dzięki niej będziemy mogli zebrać swój cały etnoświat w jednym miejscu i następnie zdecydować, czy chcemy i w jakim zakresie podzielić się nim szerzej z innymi. Jak twierdzą Lídia Oliveira, Ana Carla Amaro i Ana Melro, „w społeczeństwie sieciowym nie można myśleć o dziedzictwie kulturowym, jego zachowaniu i utrzymaniu bez uwzględnienia procesów cyfrowych i systemów teleinformatycznych, a także jego wpływu na innowacje terytorialne” [Oliveira, Amaro, Melro 2020, s. 381]. W kontekście digitalizacji warto mieć jednak na uwadze, aby nowe technologie i media – podobnie jak działania marketingowe – były dla dziedzictwa środkiem, a nie odwrotnie.

„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts

Oprac. dr Joanna Dziadowiec-Greganić Etnoekspertka https://etnostoria.com/

Fundacja Arts wsparcie

Arts udziela kompleksowego wsparcia/konsultacji w zakresie działalności na rzecz dziedzictwa w ramach ośrodka K-ORSO. Jeśli ktoś jest zainteresowany projektami Fundacji Arts, udziałem w tego typu warsztatach, chce stać się testerem aplikacji EtnoStoria, szuka wparcia m.in. w postaci darmowych konsultacji w zakresie działań na
rzecz dziedzictwa oraz z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych, zapraszamy serdecznie do kontaktu z Fundacją w ramach nowo utworzonego KOOPERATYWNEGO OŚRODKA ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA
OBYWATELSKIEGO K-ORSO: https://szkolenia.arts-fun.pl/

„Żeńszczyzna- Dziedzictwo Kobiet” oraz aplikacja mobilna EtnoStoria, niezwykłe projekty Fundacji Arts

informacje i zdjęcia: Fundacja Arts


Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Edukacja

Kurier Myślenicki- odcinek 245

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 245
Kurier Myślenicki- odcinek 245
Kurier Myślenicki- odcinek 245

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego  w tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: kursu samoobrony dla kobiet realizowanego przez Grupę Odbezpieczeni we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej w Myślenicach oraz Shiro Sagi Dojo, konkursu EcoHero Małopolski z gminą Myślenice na podium, działalności krytego lodowiska na myślenickim Zarabiu, akcji „wymień odpady na choinki”. W Kurierze usłyszycie także o zdolnych dzieciach i młodzieży ze szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Myślenice. 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Opublikowano

w

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza na swoje ostatnie w tym roku wydarzenie. Tym razem będzie to wykład Dyrektora muzeum dra Łukasza Malinowskiego. Na spotkaniu wraz z dzielnymi wikingami udamy się w szaloną podróż i odwiedzimy amerykańską Winlandię, Bizancjum, Indie, a nawet biblijny Raj. Spotkanie dla wszystkich miłośników historii odbędzie się 9 grudnia 2022 roku o godzinie 17:00 w sali wykładowej Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Słuchacze dowiedzą się, jaką wiedzę geograficzną mieli wikingowie i jakie były cele ich wypraw, które zmieniły historię Europy. Wykład będzie połączony z promocją dwóch powieści „Skald. Karmiciel kruków” i „Skald. Kowal słów”, które wchodzą w skład nowego i rozszerzonego wydania tetralogii o Ainarze Skaldzie. 

W podróż z wikingami zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Cykl o Skaldzie to seria czterech powieści awanturniczych nawiązujących do gatunku historycznego fantasy i osadzonych w świecie wikingów z połowy X wieku. 

„Skald. Karmiciel kruków” : „W Karmicielu kruków młody pieśniarz zaoferuje swoje umiejętności norweskiemu jarlowi, aby w wojennej zawierusze zdobyć dla siebie sławę i bogactwo. Wygnany z ojczyzny schroni się na Lodowej Wyspie, gdzie stoczy pojedynek na pieśni z upiornym draugiem, a podczas morskiej podróży spróbuje odeprzeć zaloty namiętnej córki Aegira. W końcu wyląduje w mieszczącym się na Wyspie Irów klasztorze, w którym ktoś okrutnie morduje mnichów. Przy okazji Skald będzie musiał stawić czoła tajemnicy z przyszłości i udowodnić, że jest ulubieńcem Boga Krzyku”

„Skald. Kowal słów”: „Po wydarzeniach opisanych w Karmicielu kruków, Ainar Skald staje się banitą na całej Północy. Schronienia szuka na Wschodzie, na krańcach znanego mu świata, ufając, że tam kłopoty go nie znajdą. Gdy na swojej drodze spotyka olbrzymiego Alego Czarnego Berserka, który stara się pozbyć swojego gniewu oraz szalonego Haukrhedina, który wierzy, iż w jego głowie mieszka człowiek i jastrząb, Ainar szybko przekonuje się, że jego problemy dopiero się zaczynają. Razem wyruszają w misją pełną przygód i niebezpieczeństw, w trakcie której poznają różne oblicza szaleństwa”.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

Opublikowano

w

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

W każdej miejscowości są osoby, obok których nie można, nie powinno się przejść obojętnie. W Głogoczowie jedną z takich osób, jest urodzona 8 lutego 1944 roku Helena Dziedzic, zwana potocznie przez wielu mieszkańców „Ciocią Helenką”. Pani Helena to prawdziwa skarbnica wiedzy na różnorodne tematy- szczególnie te związane z dawnymi  tradycjami Głogoczowa czy ludowymi przyśpiewkami. 

„Ciocia Helenka” od wielu lat pisze, śpiewa, recytuje- wiersz na każdą okoliczność przygotowuje.  O tym, że tak jest, można się przekonać podczas wydarzeń z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie- którego Pani Helena jest aktywną członkinią. Chociaż aktywną to chyba za mało powiedziane- to prawdziwa dusza towarzystwa i wulkan pozytywnej energii. Działalność społeczna Pani Heleny, to dowód na to, że w słowie „senior” mieści się dużo więcej niż tylko określenie czasu jesieni życia. 

W 2020 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt „Nasz Senior – nasz Skarb”, którego celem było zachowanie tożsamości lokalnej Głogoczowa poprzez przeciwdziałanie skutkom epidemii jakim była izolacja społeczna seniorów z Głogoczowa. W ramach projektu, zaplanowane zostały nagrania 4 filmów/ wywiadów z wybranymi głogoczowskimi seniorami, którzy opowiedzieli jak dawnej wyglądało życie w ich wsi. Jako pierwsza o zwyczajach ślubnych w Głogoczowie swoje wspomnienia przekazała właśnie Pani Helena Dziedzic.

Wywiad można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jf-4-tvM3dA&t=2s

O tym, że „Ciocię Helenkę” długo nie trzeba namawiać do aktywności- również tych nieszablonowych, przekonać się można było całkiem niedawno. Gospodynie nagrały bowiem rapowy utwór w którym zachęcały do wspólnego włączenia się w archimistrzostwa tagowania. „Ciocia Helenka” w rapowaniu odnalazła się bardzo szybko, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta forma wyrazu bardzo jej się spodobała. 

Rap gospodyń dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=uoQaPP27tNo

Dziś jednak chcemy zaprezentować Państwu zbiór twórczości Pani Heleny, który zarejestrowaliśmy podczas realizacji jednego z projektów dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. To między innym wiersze o…rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu. 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane