MYŚLENICE: Teatr przy Drodze jest amatorskim projektem grupy przyjaciół, pasjonatów teatru, którzy od lat w swoich spektaklach poruszają ważne tematy. Tak też jest tym razem, reżyser Zbigniew Kaleta i jego podopieczni z dziecięcej sekcji teatru Grupa Mirakl wystawili spektakl „Złota Rybka w Krainie Śmieci”. Choć na pierwszy rzut oka spektakl traktuje o ekologii, to nade wszystko jest on o tym, jak można wykorzystać lub nie wykorzystać życiowe szanse. Spektakl jest o tym jakie zakończenie każdy z nas może dopisać w swoim świecie, w swoim życiu.
Rzecz dzieje się w teatrze tym samym teatr w teatrze a w nim mnóstwo; dymu, oparów i śmieci, aktorami są dzieci i młodzież w foliowych ubraniach, Dziwna Pani – kloszardka, Rybak i Złota Rybka. Reżyserem jest komputer a wszystko dzieje się w „epoce późnego plastiku” gdzieś w przyszłości. Początkowa scena to kultowy fragment „Gwiezdnych wojen”. „Wszystko zaczęło się niewinnie” od jednego rzuconego śmiecia, zły przykład stał się codziennością, która cywilizację prowadzi do zguby! „Dryfujemy ku zagładzie, ciężko będzie tutaj żyć…” Nie słychać już śpiewu ptaków, rzeka już nie płynie, jest gęsta jak żur, powietrze zanieczyszczone, odpady są wszędzie. Dzieci pięknie śpiewają, bawią się ale ten świat jest smutny…
Rybak łowi ryby mimo wszystko, licząc na to że przepowiednia dziwnej pani się nie spełni a rzeka ma w sobie życie, nagle co to? Wędka drga o „bierze, bierze”, wędkarz wyciąga … złoty kalosz. Czy jednak wszystko stracone? Jak zatrzymać zagładę tego świata? Legenda głosi, że trzeba znaleźć pierwszy rzucony na ziemię śmieć. Od niego zacznie się czyszczenie świata, przywracanie go do życia. Gdzieś pojawiają się nawet poszukiwacze owego śmiecia, ale i oni wydają się być 'pogubieni”. Musi się pojawić wybraniec, który to uczyni. Może to będzie właśnie Ty?
Ów wybraniec musi jednak porzucić współczesny pęd do posiadania coraz więcej. Niczym w historii o złotej rybce, w której żona rybaka, nie miała dość i chciała więcej i więcej, zaś swe trzy życzenia zmarnotrawiła na posiadanie coraz większego majątku, a sama ogarnięta pychą zatraciła się zupełnie.
Jako kończy się spektakl ku zaskoczeniu dobrze – dobry wybór, dobre działania i świat wraca do normalności. „Pochwalony bądź” można rzecz słowami encykliki Papieża Franciszka, która niczym kropka nad i stanowi zwieńczenie ludzkich działań skoncentrowanych na ochronie środowiska naturalnego (Bożego daru). Mamy nadzieję, że już wkrótce będziecie mogli to zobaczyć, a jak? Byliśmy 15 września na spektaklu by nagrać go i ocalić od zapomnienia. Uważamy, że było warto!
W spektaklu wystąpili:
Anna Biały, Kasia Biały, Ania Basista, Ola Boryczko, Julka Bujas, Kasia Firek, Majka Firek, Milena Feliks, Kasia Kołodziejczyk, Aneta Muniak, Kamila Panek, Julka Piwowarczyk, Milena Podlodowska, Ola Sroka, Ania Wawrzyniak, Michał Bujas, Karol Kaźnica, Klemens Kopera, Władek Piwowarczyk, Maciek Szarek, w roli Dziwnej Pani Beata Uchacz.
Światło: Arek Firek; materiały graficzne: Kinga Piwowarczyk; kostiumy: Monika Madej, montaż dźwięku: Michał Myśliwiec; inspicjent: Maria Skobejko; technika: Zdzisław Uchacz, Tadeusz Skobejko; scenariusz i reżyseria: Zbigniew S. Kaleta.