Connect with us

Bez kategorii

„Zrzutka” na samochód strażacki dla OSP Wierzbanowa

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, że pomoc strażaków ochotników, w różnego rodzaju sytuacjach i zdarzeniach losowych jest nieoceniona. Dowód ? Nieco ponad tydzień temu, kiedy niszczycielska siła wiatru, dała się we znaki mieszkańcom powiatu myślenickiego, oni jak zawsze byli w gotowości, jak zawsze w myśl zasadzie „Bogu na chwałę. ludziom na pożytek”, pomagali w usuwaniu skutków wichury.

Siła, determinacja i bezinteresowność, to niewątpliwie cechy, które wyróżniają ochotników, nie mniej jednak, do działań podjętych przez człowieka, powinien być dołączony odpowiedni sprzęt. Wtedy można mówić o kompleksowości, która przecież na co dzień w ratowaniu ludzkiego życia i mienia jest tak ważna. I właśnie o taką kompleksowość a dokładniej o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy „walczą” druhowie z OSP Wierzbanowa.

Obecnie OSP Wierzbanowa dysponuje tylko jednym (!) lekkim samochodem ratowniczo – gaśniczym marki FORD Transit z 1997 roku. Samochód został przekazany do jednostki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jest już bardzo wyeksploatowany, mocno rdzewieje, wszelkie poprawki czy naprawy zaczynają powoli mijać się celem. Mimo tak złego stanu, nadaje się jeszcze do udziału w każdej akcji ratowniczo – gaśniczej i nie tylko. Awaryjność tego samochodu wiąże się z ryzykiem awarii, podczas wyjazdu oraz ciągłymi naprawami. Druhowie poświęcają bardzo dużo czasu i energii aby samochód był w miarę sprawny i nie doszło do sytuacji kiedy nie wyjedzie on na akcję. Ze względu na wiek i awaryjność FORD-a prędkość z jaką może się poruszać w ciężkim górzystym terenie działania jednostki OSP Wierzbanowa jest bardzo ograniczona co nie zapewnia odpowiednio szybkiej reakcji na zdarzenia.

OSP Wierzbanowa jest jedyną jednostką OSP w powiecie myślenickim, która posiadaodpowiednie zaplecze garażowe a na wyposażeniu brakuje średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego. Na terenie miejscowości Wierzbanowa nie ma wystarczającego zaopatrzenia wodnego co skutkuje drastycznym spadkiem poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Pożary, które miały miejsce w ostatnich latach pokazały jak niezbędnym wyposażeniem każdej jednostki OSP jest samochód ze zbiornikiem wodnym oraz odpowiednim wyposażeniem. W jednostce jest wystarczająca ilość przeszkolonych ratowników, tak aby zastęp w pełnej obsadzie sześciu osób mógł wyjechać do interwencji o każdej porze dnia i nocy-mówi jeden z druhów OSP Wierzbanowa

Aby zakupić samochód, strażacy muszą zabezpieczyć tak zwany „wkład własny”. Na jego pokrycie brakuje 20 000 złotych. Stąd też pomysł na „zrzutkę” i ofiarność ludzi dobrej woli.

Inicjatywę ochotników z Wierzbanowej można wesprzeć przez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/zakup-nowego-sredniego-samochodu-ratowniczo-gasniczego-dla-osp-wierzbanowa-mazz34

fot. OSP Wierzbanowa

ŹRÓDŁO: OSP Wierzbanowa

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Sierpień 2019
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Lip   Wrz »

Facebook

Najczęściej czytane