Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, że pomoc strażaków ochotników, w różnego rodzaju sytuacjach i zdarzeniach losowych jest nieoceniona. Dowód ? Nieco ponad tydzień temu, kiedy niszczycielska siła wiatru, dała się we znaki mieszkańcom powiatu myślenickiego, oni jak zawsze byli w gotowości, jak zawsze w myśl zasadzie „Bogu na chwałę. ludziom na pożytek”, pomagali w usuwaniu skutków wichury.
Siła, determinacja i bezinteresowność, to niewątpliwie cechy, które wyróżniają ochotników, nie mniej jednak, do działań podjętych przez człowieka, powinien być dołączony odpowiedni sprzęt. Wtedy można mówić o kompleksowości, która przecież na co dzień w ratowaniu ludzkiego życia i mienia jest tak ważna. I właśnie o taką kompleksowość a dokładniej o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy „walczą” druhowie z OSP Wierzbanowa.
Obecnie OSP Wierzbanowa dysponuje tylko jednym (!) lekkim samochodem ratowniczo – gaśniczym marki FORD Transit z 1997 roku. Samochód został przekazany do jednostki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Jest już bardzo wyeksploatowany, mocno rdzewieje, wszelkie poprawki czy naprawy zaczynają powoli mijać się celem. Mimo tak złego stanu, nadaje się jeszcze do udziału w każdej akcji ratowniczo – gaśniczej i nie tylko. Awaryjność tego samochodu wiąże się z ryzykiem awarii, podczas wyjazdu oraz ciągłymi naprawami. Druhowie poświęcają bardzo dużo czasu i energii aby samochód był w miarę sprawny i nie doszło do sytuacji kiedy nie wyjedzie on na akcję. Ze względu na wiek i awaryjność FORD-a prędkość z jaką może się poruszać w ciężkim górzystym terenie działania jednostki OSP Wierzbanowa jest bardzo ograniczona co nie zapewnia odpowiednio szybkiej reakcji na zdarzenia.
OSP Wierzbanowa jest jedyną jednostką OSP w powiecie myślenickim, która posiadaodpowiednie zaplecze garażowe a na wyposażeniu brakuje średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego. Na terenie miejscowości Wierzbanowa nie ma wystarczającego zaopatrzenia wodnego co skutkuje drastycznym spadkiem poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Pożary, które miały miejsce w ostatnich latach pokazały jak niezbędnym wyposażeniem każdej jednostki OSP jest samochód ze zbiornikiem wodnym oraz odpowiednim wyposażeniem. W jednostce jest wystarczająca ilość przeszkolonych ratowników, tak aby zastęp w pełnej obsadzie sześciu osób mógł wyjechać do interwencji o każdej porze dnia i nocy-mówi jeden z druhów OSP Wierzbanowa
Aby zakupić samochód, strażacy muszą zabezpieczyć tak zwany „wkład własny”. Na jego pokrycie brakuje 20 000 złotych. Stąd też pomysł na „zrzutkę” i ofiarność ludzi dobrej woli.
Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.
W najbliższą sobotę w gminie Lubień odbędzie się Święto Gminy Lubień a na nim między innymi kolejna odsłona Turnieju Wsi. Turniej Wsi to rywalizacja przedstawicieli poszczególnych sołectw gminy Lubień w przygotowanych przez organizatorów dyscyplinach. W 2019 roku przykładowo były konkurencje takie jak „wesoły plażowicz”, „cyganka prawdę Ci powie” czy „lanie wody” które dostarczyły wszystkim uczestnikom ogrom uśmiechu i dobrej zabawy.
Tegoroczne Święto Gminy Lubień obfitować będzie także w różnorodne występy i pokazy, a na koniec dnia przewidziany jest koncert gwiazdy wieczoru zespołu „Dejw”.
Do zobaczenia 9 lipca na Placu Rekreacyjnym w Lubniu
Foto tytułowe: Archiwum Myślenice iTV- Turniej Wsi w gminie Lubień 2019
Już niebawem, bo w przyszłym roku, w szczególności Ci najmłodsi mieszkańcy Stróży w gminie Pcim, ale także ich rodzice będą mogli się cieszyć z nowego Przedszkola Samorządowego.
Budowę tej ważnej dla całej lokalnej społeczności inwestycji, odwiedził 20 czerwca minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, aby wspólnie z włodarzem gminy Piotrem Hajdukiem, posłem Władysławem Kurowskim, małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak, wicewojewodą małopolski Ryszardem Pagaczem oraz dyrekcją aktualnych jednostek przedszkolnych w Stróży a także z zastępcą przewodniczącego Rady Gminy podpisać i wmurować akt erekcyjny w ścianę budynku nowego przedszkola.
Minęły już dwadzieścia dwa lata od chwili, gdy odbyła się pierwsza impreza integracyjna osób niepełnosprawnych ze społecznościami, osobami, organizacjami i instytucjami powiatu myślenickiego. Organizowane od 2000 roku – Powiatowe Spotkania Integracyjne nabrały charakteru cyklicznego.
Tradycyjnie więc, po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, starosta myślenicki Józef Tomal, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach oraz Domy Pomocy Społecznej powiatu myślenickiego, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach i Lubniu, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej w Harbutowicach, Myślenicach i Dobczycach zorganizowały kolejne, XXI Myślenickie Spotkania Integracyjne A.D. 2022.
23 czerwca br. (czwartek) od godz. 15:00 w Myślenicach na Zarabiu przy zespole gastronomiczno – rekreacyjnym „BANDEROZA” przy ul. Parkowej
Impreza tradycyjnie miała plenerowy i piknikowy charakter.
Film:
Galeria:
„Naczelnym celem spotkania jest integracja osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży objętych pieczą zastępczą ze społecznościami, osobami, organizacjami i instytucjami lokalnymi, dla których jakość egzystencji niepełnosprawnych i dotkniętych przez los jest nieobojętna. Kolejnym istotnym celem ww. przedsięwzięcia jest okazanie uznania, wsparcia oraz dostarczenie wspólnych chwil radości osobom, które na co dzień roztaczają pieczę nad takimi osobami (zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym), a których trud nie zawsze jest dostrzegany i należycie doceniany. Jednakże najważniejszym elementem takiego spotkania będzie możliwość wspólnego przeżywania radosnych chwil, które być może przyczynią się do usunięcia kolejnych barier i stereotypów związanych z niepełnosprawnością oraz pieczą zastępczą i otworzą drogę do pełniejszego ich zrozumienia, a niepełnosprawnym i młodzieży pozwolą odczuć, że są równoprawnymi członkami naszej społeczności.
Zwyczajem lat ubiegłych, przewiduje się w programie prezentację dorobku twórczego i artystycznego osób niepełnosprawnych oraz zaprzyjaźnionych solistów i grup artystycznych, poprzez połączoną z kiermaszem wystawę prac oraz występy sceniczne. Dla uczestników spotkania przewiduje się wiele atrakcji. Wśród nich liczne konkursy dla dorosłych i dla dzieci oraz zabawę taneczną przy muzyce grupy z Warsztatów Terapii Zajęciowej powiatu myślenickiego „Handycap”, a także przygotowane przez Klub MOTOSPORT MYŚLENICE przejażdżki pojazdami zabytkowymi oraz przejażdżki konne na hucułach przygotowane przez Szkołę Jazdy Konnej „HUCUŁ” w Myślenicach. Dodatkową atrakcją będzie także prezentacja strażackiego sprzętu przygotowana przez KP PSP w Myślenicach. Spotkanie poprowadzi znany animator kultury i muzyk, myśleniczanin Zbigniew Morawski.” – wyjaśnia Piotr Gofroń Dyrektor PCPR
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.